Lyžařské středisko Obertauern / Horní Taury
Foto: Tourismusverband Obertauern
Rakouské Horní Taury nabízí dlouhodobě lyžařům vysokou sněhovou pokrývku. Horskou obec obklopuje 100 kilometrů sjezdovek a 30 kilometrů běžkařských tras. A na své si přijdou i freestyleři. Ve zdejším lyžařském středisku v 60. letech pobývali i legendární Beatles - na sněhu tu natáčeli film Help!.

Češi mají čím dál více v oblibě zahraniční lyžařská střediska ve vyšších horách, než jsou ty domácí. Není třeba jezdit daleko – sousední země nabízejí spoustu možností. Tyrolský badatel Günther Aigner ve svém výzkumu týkajícím se lyžařské turistiky zjistil, kde leží nejvíce sněhu v Rakousku.

„S hodnotou 264 centimetrů zvítězily Horní Taury s velkým odstupem před druhým Arlbergem, který dosahuje 197 centimetrů sněhu,“ uvádí studie, která zahrnula údaje z posledních 30 let. Množství sněhu se v posledních 108 letech v Horních Taurách navíc příliš nezměnilo.

Ve čtyřech metrech sněhu tu natáčeli Beatles

Horní Taury (Obertauern) je lyžařské středisko v rakouském pohoří Radstadtské Taury ve spolkové zemi Salcbursko. Samotná obec se střediskem leží 90 km jižně od Salzburku.

Návštěvníkům nabízí kabinovou lanovku, 18 sedačkových lanovek, kombinovanou lanovku se sedačkami/kabinou a šest lyžařských vleků. Pro běžkaře je k dispozici 31 kilometrů běžkařských tratí, pro děti skipark, pro příznivce adrenalinu freestylový snowpark a školy snowkitingu a snowbikingu. Středisko obklopuje 100 kilometrů sjezdovek, lyžovat se na nich začíná v polovině listopadu. 

Obertauern, foto: copyright Tourismusverband Obertauern

V Horních Taurách naměřili několikrát čtyři metry sněhu. Vůbec nejvíc, a sice 470 centimetrů, leželo na místních svazích v sezoně 1966/67. Výšku čtyř metrů ale pokořila sněhová pokrývka i v roce 2009, nebo například 1965, kdy zde strávila týden legendární hudební skupina Beatles. Režisér Richard Lester tu tehdy natáčel zimní scény pro film Help!, v němž obsadil právě členy Beatles do hlavních rolí. Už tehdy se Horním Taurám přezdívalo „mísa sněhu“.

Stopu Beatles v Horních Taurách potkáte dodnes – Herbert Lürzer, který ve zmíněném filmu dubloval Paula McCartneyho, zde stále žije, provozuje lyžařskou školu a vlastní několik rodinných obchodů, barů a hotelů. Mimo jiné i ten, v němž slavní zpěváci bydleli. Můžete si dokonce pronajmout přímo jejich pokoje.

Čertovská party, hledání pokladu i karneval

Slavnostní zahájení sezony proběhne 3. prosince, kdy tu zahraje populární německá elektropopová kapela Glasperlenspiel. Oblíbená Krampus party se letos uskuteční 9. prosince. V ďábelském průvodu se představí stovky čertů (krampusů) doprovázejících Mikuláše.

Obertauern, foto: copyright Tourismusverband Obertauern

V sobotu 10. prosince pak proběhne akce „Tauern Skitag“, kdy si můžete zalyžovat za polovinu běžné ceny. Celodenní permanentku tak pořídíte za 25 eur, dětskou za 12. Stejná akce se bude opakovat ještě 22. dubna příštího roku.

Pokud rádi hledáte poklady, budete k tomu mít v Horních Taurách příležitost koncem sezony. Středisko opět připraví akci Gamsleiten Kriterium, na kterou se sem každoročně sjíždí více než tisíc nadšenců. V letošní sezoně proběhne už pojedenácté. O víkendu 16.–17. dubna organizátoři schovají do sněhu 30 truhel s cenami, z nichž jedna ukrývá dokonce klíčky od nového automobilu BMW.

Horní Taury žijí i v noci – v barech aprés ski. Rodiny s dětmi zase ocení, že většina hotelů leží pár minut od nástupů na lanovky. Na děti také čeká bílý zajíc Bobby, maskot Horních Taur, a to především v týdnech „Bobbyho sněžného dobrodružství“, kdy středisko nabízí akce na ubytování se skipasy především právě pro děti.

Podrobné informace najdete na adrese www.obertauern.com.