Víte, jak dnes v Česku nejčastěji probíhá bytová výstavba? Investor přijde za architektem a jeho zadání má podobu excelové tabulky, kde se investice jednoduše přepočítává na užitné metry, potažmo potenciální profit. Promyšlená dispozice či empatie s budoucími obyvateli? Ale jděte.

Také se známých nejprve zeptáte na to, jak velký ten jejich nový byt je, a ne na to, jak se jim tam žije. Je to poměr ceny a velikosti, a nikoliv ceny a výkonu, co ve většině případů rozhoduje. Na druhou stranu je zde minoritní, ale stále početnější skupina těch, kteří hledají něco více reprezentativního, méně konvenčního a v neposlední řadě velmi kvalitního.

Projekt Radlická 142, který byl nedávno dokončen podle návrhu Studia pha, vyšel této představě vstříc. Sází totiž nejen na kvalitu řemeslného zpracování a estetiky, ale především na kvalitu života.

Bez stylu

Když se podíváte na realizace Studia pha, kterých rozhodně není málo − navrhují rodinné i bytové domy, administrativní, ale i výzkumné budovy, interiéry stejně jako výstavní stánky, za svou práci mimo jiné obdrželi i prestižní cenu Grand Prix Architektů −, přesto, když si jednotlivé projekty projdete jeden po druhém, nerozpoznáte v nich konkrétní styl.

Podle Jana Šestáka a Marka Deyla, vůdčích osobností ateliéru, je to dáno tím, že žádný styl nemají. Dobrý výsledek totiž v architektuře není otázkou rukopisu, ale schopnosti se optimálně vypořádat se zadáním a s limity vyplývajícími z charakteru dané parcely.

"Nejsme typ architektů, kteří by přišli na zelenou louku a snažili by se protlačit nějakou osobní vizi, která by neměla ra­cionální základ. Možná už je to klišé, ale dobrý projekt začíná dobrou analýzou na začátku, kdy se určují mantinely a hledají se správné cesty," říká architekt Marek Deyl.

V tomto případě si tvůrci projektu na nedostatek omezení stěžovat nemohli. Radlická je jednou z dopravně nejvytíženějších pražských ulic a pozemek by byl dost možná vhodnější pro bobovou dráhu nebo klub mladých horolezců nežli k výstavbě bytového domu.

Architekti se však s extrémním svahem vypořádali se ctí a zdánlivé omezení proměnili v plus tím, že navrhli dům s poměrně radikální proporcí, která de facto kopíruje strmý svah. "Stavba sice má výrazný tvar, ale ten nevznikl jako volná socha. Logicky reaguje na terénní profil i na to, že je dole hlučná ulice," vysvětluje Jan Šesták.

Funkční skulptura

Když stojíte před domem, nejprve vás zaujme masivní betonová stěna, která zajišťuje svah a vytváří jakousi platformu pro exponovaný box čítající dvě patra administrativních prostor. Byty vznikly odděleně v horní části pozemku, kde se dům po svahu směrem nahoru zvedá a prakticky ustupuje a odklání se od rušné Radlické, čímž se podařilo zredukovat míru hluku, kterou obyvatelé ve svých bytech vnímají. Tvar stavby tak vychází z čistě funkčních principů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.