Na první pohled je rumunská Bukurešť podivnou směsicí pravoslavných kostelů, širokých bulvárů, šedých erárních činžáků jako z Orwellova románu 1984, ale také elegantní historizující architektury z období fin de siècle a ohyzdného "stalinského baroka".
Najdete tu dvě rozporuplné tváře města: "Paříž východu" a "Moskvu Balkánu". Už jen kvůli tomuto napětí stojí za to strávit v Bukurešti aspoň tři dny.
Ottův slovník naučný z roku 1891 shrnuje: "Hlavní a sídelní město království Rumunského poskytuje zejména od jihu s přečetnými chrámy, věžemi a kopulemi pohled velmi malebný. Donedávna tvořilo přechod od měst západoevropských k orientálním, avšak v posledních létech změnilo se velmi mnoho…"
Ještě víc pak Bukurešť v 80. letech změnilo hérostratovské bourání a megalomanské stavění komunistického diktátora Nicolae Ceausesca.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist