Když si unavený člověk dá velkou dvojitou kávu, může se pak chvíli potýkat s lehkou srdeční arytmií. Když si David Černý a Chuck Norris dají trojitou, a to o velikosti dětského brouzdaliště, mírně se jim rozsvítí výraz a přibude vtipných historek.
Rozhovor s umělcem, jejž část veřejnosti pro jeho postoje a tendenci k sarkasmu považuje za kontroverzního, probíhá ve vstřícném tónu, ačkoliv instalace děl a společenské povinnosti posledních dní ho, eufemisticky řečeno, unavily. Soubor výtvarně působících reliéfních portrétů světových fyziků, vrtuloví Pegasové anebo úhledně osvalené nohy Emila Zátopka budou v DSC Gallery v Dlouhé ulici č. 5, kde Černý vystavuje, k vidění do 29. listopadu.
Oficiální podklady k výstavě vás označují za rockovou hvězdu české výtvarné scény, my novináři často řešíme, jakou jste tuhle měl nebo neměl náladu, případně váš vztah ke komunismu. Nevadilo by, kdybychom si chvíli povídali o vaší práci?
Nevím, jestli o ní dovedu moc povídat. Ale k náladě − je jednoznačně zhnusená z odporných ulhaných kreatur snažících se tuhle zemi po dvaceti letech znova zatáhnout do područí Ruskočíny. To jen na začátek.
Dobře. Vím, že pokud jde o dílo, nerad vysvětlujete, co jste čím myslel. Ale k námětu vaší výstavy se moc nemluvilo. Jmenuje se Black Hole, čili Černá díra, a točí se kolem otázky, jak se energie géniů v jistou chvíli obrací proti jejich okolí. Mohl byste to trochu rozvést?
Výstava není konceptuální, představuje solitéry, které vznikly zhruba za poslední tři roky − to je nutné vzít v potaz. Kdybych ji připravoval jako výstavní koncept, asi by byla jiná. Ale všechny věci mezi sebou mají nějakou souvislost, kterou na obecné úrovni asi nejlíp vyjadřuje zmenšená socha-hlava nazvaná Thinker. Její originál stojí na nádvoří nejstaršího švýcarského lycea ve Svatém Mořici. Čili středobodem výstavy je mozek a myšlení.
David Černý: S tanky mám už splněno
Aha, odtud pak vede linka k plastice lebky, reliéfnímu portrétu šéfa projektu Manhattan Roberta Oppenheimera, konstruktéra rakety V-2 Wernhera von Brauna a teoretického fyzika Stephena Hawkinga.
Mí oblíbení fyzikové byli odrazovým můstkem. Lebka vznikla před nimi, ale vlastně do toho myšlenkového oblouku pěkně zapadla. Odjakživa mě fascinovaly otázky kolem použití atomové bomby. Dvakrát jsem byl v muzeu atomového vývoje v Los Alamos. Je to fascinující expozice. Von Braun je v tomhle smyslu opačná story, se kterou se Američani museli naučit pracovat. Dějiny americké aeronautiky, jejichž součástí von Braun je, se totiž v USA prezentují dost oslavným způsobem.
Vím, třeba na letadlových lodích se malé děti fotí se samopaly a podobně.
Ano. Každopádně, von Braun byl špičkový konstruktér.
◼ Pokud se jednou naštve, možná se místo sochařství, které vystudoval v ateliéru Kurta Gebauera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, začne věnovat pilotování dopravních letadel.
◼ Výčet jeho děl a souvisejících vyjádření, které se zapsaly do veřejného povědomí, je značný – Růžovým tankem počínaje, Miminky, Entropou nebo nejnovějším Trifotem, "kráčejícím orwellovským monstrem", konče.
◼ V současnosti pracuje na několika projektech, řeší například zadání pro společnost Royal Caribbean a její loď Harmony of the Sea II., pohyblivou fasádu domu v Tel Avivu, ale vyzkouší si také práci architekta.
◼ V příštím roce o něm vyjde rozsáhlá monografie, během roku a půl by měl vystavovat v Národní galerii.
A špičkový Sturmbannführer.
To taky. U americké rakety Saturn, která dostala člověka na Měsíc, už nešlo pominout, že ji zkonstruoval − i když člověk na jeho jméno na mysu Canaveral moc často nenarazí.
Jak k němu Američané přišli? Zajali ho?
Přijeli si pro něj na ostrov Peenemunde, kde bylo tajné pracoviště pro vývoj německých raket. Von Braun byl zanícený fyzik a konstruktér, kterého zajímalo jenom to, jak se dostat do vesmíru. Američané jemu a jeho kolegům tehdy řekli: "Máte hodinu na to, abyste se rozmysleli − buď sem dorazí Rusové, anebo půjdete s námi." Zaměstnanci se sebrali, s rodinami nasedli na loď a odjeli. Rusové se dostali k prototypům a dokumentaci, ale to nejdůležitější − lidi − nezískali.
Jak do trojice géniů nad propastí zapadá teoretický fyzik Hawking?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.