Se svým mužem, velvyslancem Pavlem Hrnčířem, se před rokem přestěhovala do kanadské Ottawy a záhy v budově české rezidence přeměnila jednu z technických místností na ateliér. A jeho stěny zaplnila rozměrnými, zářivě expresivními kresbami.

O tři čtvrtě roku později otevřela novou galerii, která vznikla ve dvou málo využívaných reprezentačních sálech české ambasády. A představuje v ní současné české a kanadské umělce.

Před měsícem zahájila svou samostatnou výstavu v prestižní torontské galerii Christophera Cuttse, a aby toho snad nebylo málo, "odskočila" si o pár dní později na skupinovou výstavu do Číny. Teď už je zpět v Ottawě, připravuje tam výstavu českých fotografů a − maluje.

Veronika Holcová prostě nezahálí. Trochu atypická manželka diplomata.

Jak jste se tak rychle dostala do prestižní torontské galerie Christophera Cuttse?

Byla jsem v pravý okamžik na správném místě.

Takže žádná náhoda?

No, za náhodu bych to úplně nepovažovala. Když jel loni můj muž na první pracovní cestu coby velvyslanec do Toronta, vzal mě s sebou. Na oficiální recepci jsem tam pak potkala jednoho krajana. Starší pán, který netušil, že patřím k Pavlovi, se zajímal o to, co dělám, a tak jsem mu ukázala jeden katalog. A on povídá: "Musíš se poznat s Olgou Korperovou. To je zdejší veličina, majitelka jedné z nejvýznamnějších privátních galerií. Běž se tam podívat." A tak jsme se druhý den s Pavlem do té galerie vypravili a našli nádhernou zrekonstruovanou fabriku plnou současného umění. Krása.

A co paní Olga Korperová?

To je elegantní starší dáma s ďábelskými brýlemi Prada, která má skvělý přehled o současném kanadském i světovém umění. Tehdy jsme ji v galerii nezastihli, ale když jsme odcházeli, nahlédli jsme ještě do sousedních prostor Christophera Cuttse. Velká galerie s dřevěným stropem, bílé zdi, obrazy krásně nasvícené. Zrovna tam vystavoval asijský umělec Xiao Guo Hui. Ty obrazy vypadaly jako renesanční malby, ale když jste přišla blíž, pochopila jste, že jde o scény poměrně brutální a znepokojující. Mělo to v sobě renesančního ducha, což mě zasáhlo. Asi jsem vyslala tehdy do éteru myšlenku, že bych tam chtěla vystavovat.

Vyslala jste myšlenku do éteru?

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se