Sedmadvacetiletá Dita Přikrylová už několik let hýbe světem informačních technologií (IT). Všechno začalo v létě před třemi lety, kdy její původně volnočasový projekt Czechitas uspořádal workshop programování pro ženy s názvem Rail Girls. 

Ze záliby se postupem času stala stabilní nezisková organizace, která rozšířila obzory několika stovkám žen a dívek napříč celou Českou republikou. "Projekt se neskutečně proměňuje každý den," usmívá se Přikrylová, která nyní s Czechitas pořádá sérii kurzů v zahraničí a cestou se zastaví v Bruselu převzít prestižní Cenu evropského občana, již za svou práci před několika dny získala.

Vydala jste se směrem informačních technologií a stojíte v čele projektu Czechitas. Snila jste vždycky o takové práci?
Hrozně ráda bych řekla, že jsem vždy chtěla být tím, čím jsem, že jsem jako malá hrála hry na počítači a chtěla jsem pracovat v oblasti informačních technologií. Tak to ale samozřejmě nebylo. Moje sny se dříve měnily ze dne na den, jednou to byla architektura, podruhé medicína. Co chci opravdu dělat, jsem nevěděla možná až do třetího ročníku vysoké školy. Myslela jsem si, že jsem tam omylem.

Vystudovala jste ekonomii a také informatiku. Jak se tedy dětské sny změnily v to, co teď děláte, co bylo prvním impulzem?
Na střední škole jsem se věnovala matematice a fyzice, takže jsem potřebovala někam, kde by se tyto obory daly aplikovat. Do IT jako takového jsem se dostala náhodou, když jsem v maturitním ročníku přemýšlela, kam si podám přihlášku na vysokou školu. A v informatice je matematika dobře aplikovatelná. Rozhodně bych tenkrát ale nepředvídala, že budu skutečně působit v oblasti informačních technologií, ve vzdělávání a že budu řídit neziskovou organizaci.

czechitas6
Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.