Sedmadvacetiletá Dita Přikrylová už několik let hýbe světem informačních technologií (IT). Všechno začalo v létě před třemi lety, kdy její původně volnočasový projekt Czechitas uspořádal workshop programování pro ženy s názvem Rail Girls. 

Ze záliby se postupem času stala stabilní nezisková organizace, která rozšířila obzory několika stovkám žen a dívek napříč celou Českou republikou. "Projekt se neskutečně proměňuje každý den," usmívá se Přikrylová, která nyní s Czechitas pořádá sérii kurzů v zahraničí a cestou se zastaví v Bruselu převzít prestižní Cenu evropského občana, již za svou práci před několika dny získala.

Vydala jste se směrem informačních technologií a stojíte v čele projektu Czechitas. Snila jste vždycky o takové práci?
Hrozně ráda bych řekla, že jsem vždy chtěla být tím, čím jsem, že jsem jako malá hrála hry na počítači a chtěla jsem pracovat v oblasti informačních technologií. Tak to ale samozřejmě nebylo. Moje sny se dříve měnily ze dne na den, jednou to byla architektura, podruhé medicína. Co chci opravdu dělat, jsem nevěděla možná až do třetího ročníku vysoké školy. Myslela jsem si, že jsem tam omylem.

Vystudovala jste ekonomii a také informatiku. Jak se tedy dětské sny změnily v to, co teď děláte, co bylo prvním impulzem?
Na střední škole jsem se věnovala matematice a fyzice, takže jsem potřebovala někam, kde by se tyto obory daly aplikovat. Do IT jako takového jsem se dostala náhodou, když jsem v maturitním ročníku přemýšlela, kam si podám přihlášku na vysokou školu. A v informatice je matematika dobře aplikovatelná. Rozhodně bych tenkrát ale nepředvídala, že budu skutečně působit v oblasti informačních technologií, ve vzdělávání a že budu řídit neziskovou organizaci.

czechitas6

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se