A pak se zastavím ve Slavii
Libor Pešek, dirigent

EG39 04 shutterstock 117181795

"Mám rád sobotní odpoledne a nedělní rána v Praze. Ne­­­­mám­-li ten den žádnou zkoušku ani koncert, nechystám­-li se na nějakou cestu, je to hezký čas. Mám rád ten poklid − až maloměstsky pomalý, který nevládne snad v žádném jiném hlavním městě, jež znám. Když svítí sluníčko a všichni se sbalí a vydají do přírody, je Praha úžasná. O takových sobotách se rád svezu z Dejvic, kde bydlím, do centra poloprázdnou tramvají, projdu se zapadlými uličkami na Starém Městě, v Kaprovce nakouknu do knihkupectví Fišer a koupím si knížku, nejlépe nějakou americkou románovou novinku, a pak si domluvím schůzku v některé z blízkých kaváren," říká světoznámý dirigent Libor Pešek a pro tento víkend nám prostě doporučuje podzimní procházku.

On sám ji určitě zakončí ve Slavii, u stolečku s výhledem na Národní divadlo. "Jako správný kavárenský povaleč jsem v různých životních údobích měl oblíbené různé kavárny, ale teď jsem zase propadl klasice. Ve Slavii obvykle vzpomínám, a tak mi ani nevadí, že je tu dnes víc turistů než Pražanů. Je to fajn šrumec, který ten sobotní klid zase trochu provětrá."

Do ulic s architekty

shutterstock 409055380

Procházky po 62 městech v doprovodu více než 200 architektů a dalších odborníků. To je menu Dne architektury, který spadá na první říjnový víkend. Komu není lhostejné, kde žije, ať zavítá na některou komentovanou prohlídku, cyklovyjížďku, workshop pro rodiny s dětmi, besedu, happening nebo videoprojekci. Vše je zdarma. Můžete objevovat architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost nebo se podívat do běžně nepřístupných míst.

Jablka pod Hradem

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se