Alain Mabanckou napsal deset románů a všechny se hned zařadily mezi nejprodávanější knihy ve Francii. Čtenáři jeho příběhy milují, kritici nešetří chválou a oceněními.

Ne, to si kdysi, před lety, když ještě žil v konžském přístavu Pointe-Noire, nedovedl ani představit. Dnes má trvalé bydliště ve Francii, přednáší na University of California v Los Angeles, píše jedenáctý román a říká o sobě, že je světoobčan.

Když slyším světoobčan, moc nevěřím. Někde přece každý z nás má doma, i když tam třeba nežije.

Doma je v Kongu-Brazzaville, ale mám rád sbalené kufry. Být na cestě je dar. Lidé přece mají nohy od toho, aby se pohybovali. Nejsme jako stromy. Vynalezli jsme povozy, kola, auta, letadla a můžeme jít nebo jet či letět, kam nás napadne. To je paráda, ne?

No. To je takřka idylický obraz současnosti. Až na to, že každý asi takhle volně cestovat nemůže. Nebo snad vaši spoluobčané v Kongu mohou?

Každý Konžan může cestovat, jak se mu zlíbí. Pravda, má to svá omezení. Musí mít peníze, to zaprvé. A zadruhé − není občan jako občan. Když je někdo v konfliktu s politickou mocí, nemusí vycestovat vůbec anebo také může skončit ve vězení. Anebo je donucen vycestovat, ale už není v zájmu režimu, aby se vracel. Právo na svobodný odjezd a volný návrat nepatří zrovna k těm lidským právům, která by byla v Kongu respektována.

Nedávno jste o své zemi sepsal alarmující text a poslal ho jako otevřený dopis francouzskému prezidentovi Françoisu Hollandovi. Proč vlastně?

Jsem sice stále na cestě, ale nepřestávám sledovat, co se děje v Kongu-Brazzaville. V dubnu se tam opět k moci dostal, respektive upevnil své postavení, diktátor Denis Sassou Nguesso, který tam vládne už 32 let. Jen si to představte. Poprvé nastoupil k moci, když mi bylo třináct, a dnes je mi padesát a on stále vládne. V Kongu se zastavil čas. Jako kdyby zamrzlo v šedesátých letech, kdy diktátoři neodcházeli a nic s nimi nemohlo otřást. Tak to vypadá dnes v Kongu-Brazzaville. Na to jsem chtěl upozornit francouzského prezidenta a vyzvat ho, aby výsledky těch posledních voleb neakceptoval. Volby byly bezesporu zmanipulované.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se