Jaké knihy teď máte na nočním stolku?
Jefim Fištejn − Za humny je válka. Jefim je kamarád a jeho názory mi konvenují, navíc je tam pro mě vždy něco nového. Kingsley Amis − Jim i Jake. Anglické akademické prostředí mám rád. Rex Stout: 3x Nero Wolfe. Ani ne tak pro zápletky, ty dávno znám, ale pro humor a neobvyklá jídla. A tátův Mozek nad mozkem, to je rodinné čtení.
Ke které knize se čas od času musíte prostě vrátit?
K Hellerově Hlavě XXII. Čtu ji alespoň jednou ročně. Ostatní jeho knihy mě už tak neoslovují. Ale Yossarian je jen jeden. Stones také nesložili Satisfaction dvakrát. A pak mnoho dalších knížek, od Orwella po Francise, od Merleho po Obenbergerovy Kapitolky o broucích. Kundera, Vyskočil. Livius, hlavně prvé díly − v pondělí nabančíme Volskům, ve středu odpoledne Etruskům a v pátek si skočíme pro nějaké ženské k Sabinům. Clavell, Forsyth, Crichton, Follett. Seznam by byl dlouhý.
Co jste četl v dětství? A měl ty knihy rád i váš syn?
Staré pověsti české, Kytice, Robinson, Eduard Štorch, hlavně Lovci mamutů. Klasika. Později Bohové, hroby, učenci a v pubertě mi naši dali Plutarcha − Životopisy. Synovi jsem nic nestrkal, bral si z knihovny sám. Přestal jsem to sledovat, když začal sahat po knihách v angličtině − první byl, myslím, Roald Dahl.
Která knížka vás naposledy překvapila?
Ivan Klíma: Moje šílené století. Upřímností. A Valtr Komárek. Neupřímností. Skončil v roce 1969. Co bylo pak?
Kterou knihu ještě určitě musíte stihnout přečíst?
Myslíte tu knihu v pracovně, v ložnici, v synově pokoji nebo v obýváku? Neumím knihy vyhodit, hromadí se. A k tomu čtečka. Stihnout bych ale chtěl znovu Huntingtona. Někomu jsem ho půjčil a samozřejmě…
Máte rád beletrii z nemocničního prostředí?
Nemocniční prostředí nijak nevyhledávám. Ale Konečná diagnóza nebo Kniha o San Michele patří k oblíbeným.
Kterou spisovatelku byste pozval na skleničku?
Tak to nevím. Ale když na skleničku, tak by asi měla být hezká, mladá a měla by mít šarm. Nakonec, ani by nemusela být spisovatelka.
A se kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let?
Nikdy jsem se nesetkal s Petrem Šabachem, i když on je z Hanspaulky a já za Střešovic. Stejný věk, stejné prostředí, stejné hospody, určitě společní známí a stejná afinita k humoru. Asi bychom se nenudili. A také s Colinem Falconerem či Leonem Urisem. S těmi bych si nepovídal, ty bych poslouchal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist