Obří krabice velikosti čtyřpatrové budovy, v níž je uprostřed slunečnicových lánů ukrytý protiraketový radar, začíná s příchodem tmy světélkovat. Jako by se v té nekonečné jihorumunské rovině Vladimiru Putinovi vysmíval: Tady jsem! Naopak někteří obyvatelé vesnice Deveselu, vzdálené od americké základny asi kilometr, se i po setmění po zdejší hlavní silnici pohybují v neosvětlených vozech tažených koňmi či osly, takže projíždějící řidič musí být neustále ve střehu, aby do nich nenaboural. Nejde ale o zatemnění kvůli případnému ruskému útoku. Na rumunském venkově se bez světel jezdí po staletí ("My vidíme," argumentují vozkové), staré zvyky zatím nezměnil ani vstup země do Evropské unie.
Disciplinovaný ovčák
Kde tu máte ten americký radar? Přestože cizinec by očekával, že na tuto otázku odpoví v Deveselu nebo v blízkém městě Caracal každý, překvapivě velké množství místních reaguje: "Nevím."
"Na nic se mě neptejte, nic nevím, jsem jen obyčejný člověk," prohodí chlapík v zelené pláštěnce, který pase stádo ovcí a koz asi 400 metrů od brány americké základny. Pasák mluví samozřejmě rumunsky, rozumíme mu díky tlumočníkovi. Radar je asi kilometr a půl za ním.
Stovky zdejších obyvatel na výstavbě americké základny pracovaly a desítky tam dobře placené zaměstnání stále mají. Další − jako nejspíš i onen ovčák (pokud to byl opravdu ovčák) − dostali zvláštní povolení pro pohyb v jejím bezprostředním okolí. Všichni vzorně dodržují instrukce neprozrazovat žádné citlivé nebo nejlépe vůbec žádné informace. A zvídaví cizozemci budí podezření. Zvláště poté, co ruský prezident Vladimir Putin na konci května prohlásil, že proti nově vybudovanému protiraketovému štítu v Rumunsku a připravovanému v Polsku podnikne "odvetná opatření". Ta mohou mít podobu zesílení špionážních aktivit, ale i namíření ruských balistických raket proti americkým základnám.
Radar v Rumunsku, Rusům na zlost
"Vypadáte jako Rus," zkoumá ve svém narůžovo natřeném domě mou vizitku Gheorghe Beciu, bývalý starosta Deveselu, který je tu vnímán jako "ten, který do vesnice pozval Američany". Současný starosta Ion Aliman rovnou kopíruje naše průkazy: "Po prohlášeních pana Putina musíme být ostražití a dokumentovat pohyb všech osob," vysvětluje sociální demokrat, který den před naší návštěvou vyhrál s 80 procenty hlasů místní volby, od roku 2012 už podruhé. Září spokojeností, která očividně přebíjí nervozitu, již tu svými proslovy vyvolal vládce Kremlu. I proto starosta nakonec poskytne celkem ochotně rozhovor a ukazuje nám místní školu, která byla z amerických peněz zrenovována, a školku, jež byla za dolary postavena úplně celá. Kolem nás se na dýchavičném oslu přežene jezdec v kloboučku, kopyta klapají po asfaltu, jenž je na poměry rumunského venkova luxusní. Kvůli existenci základny jej zaplatila bukurešťská vláda, která v Deveselu vybudovala i chybějící kanalizaci a také čističku vody. Ta však nefunguje podle očekávání a Američané si proto na základnu dopravují vodu vlastní.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.