Přestože téměř jedna třetina obyvatel České republiky žije na sídlištích v panelových domech, nedá se říci, že by tyto prostory byly centrem pozornosti odborné či laické veřejnosti nebo že by sem byly směřovány významné veřejné investice. O to více je třeba ocenit počínání města České Budějovice, které se do svých sídlišť Máj a Čtyři Dvory rozhodlo investovat. A rovněž do nedalekého parku. Ještě chvályhodnější je, že na oba záměry vypsal magistrát otevřené anonymní architektonické soutěže, přičemž v českém prostředí zní přímo neuvěřitelně, že jejich výsledky respektoval a dovedl k realizaci. Park podle návrhu autorského týmu Markéty a Petra Veličkových s Davidem Prudíkem, komunitní centrum podle bratislavské architektonické kanceláře SLLA.

Během studií v zahraničí jsem ve školách často narážel na projekty komunitních center. Byla to skoro nejčastější zadání a já si uvědomil, že pořádně nevím, o čem je řeč. Ze začátku jsem nechápal, že něco takového existuje, že je to potřeba. Na mnoha místech jsem ale následně mohl vidět, že když existují místa (a to v interiéru, nikoliv v exteriéru, kde k podobnému účelu slouží parky a náměstí), kde je možné se pravidelně setkávat a vyvíjet různé kulturně-sportovní aktivity, společnost se stává soudržnější a odolnější vůči extremistickým náladám. Vždyť pouze pár metrů od sídla dnešního komunitního centra došlo v červnu roku 2013 k násilným střetům mezi demonstranty a policií, při kterých bylo zadrženo 30 lidí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.