Nenápadný vchod do žatecké Galerie Sladovna skrývá výstavu, za jakou by se nemusela stydět žádná metropole. Manželé Petr a Eva Zemanovi, kteří dělí život mezi Česko a Tenerife na Kanárských ostrovech, v ní už popáté nechávají nahlédnout do své obrovské kolekce současného českého a slovenského umění.

Díky tomu, že začali včas, mají dnes od různých autorů jejich významné rané obrazy, které se už dávno nedají sehnat. Výstava potrvá do konce ledna 2017.

Celou stěnu jednoho sálu ve Sladovně zabírá slavný triptych mladého Vladimíra Houdka Měření prostoru. Tehdy mu bylo šestadvacet, dělal figurální obrazy a Petr Zeman neomylně vytušil jeho potenciál. Dnes má Houdek sběratele doma i v zahraničí a jeho výstavy jsou okamžitě rozprodané, ovšem k Zemanově lítosti už figury nemaluje.

Jedním z umělců, se kterými se Zemanovi hodně přátelí, je velký fabulátor Jiří Petrbok. Na výstavě jsou dva jeho monumentální obrazy, U nás doma I a U nás doma II. Celá jedna místnost je pak věnována skvělým věcem z 60. a 70. let od jednoho z největších talentů české expresivní abstrakce, Vladimíra Nováka.

Do výběru "5. návštěvy sbírky manželů Zemanových" se dostalo také ikonické Zvíře, socha Michala Gabriela z laminátu a ořechových pecek. Nechybějí ani díla těch nejmladších, Martina Vrágy (1986) nebo Mainerova žáka Jana Karpíška (1981), na která se Zemanovi nebojí vsadit.

Třetinu sbírky mají sběratelé na Tenerife. "S tím uměním dožijeme, ale pak přijde taky do Žatce," říká Petr Zeman. "Nakupujeme dál, jen už ne pro sebe."

Svou sbírku evidovali u ministerstva kultury s tím, že chtějí, aby zůstala v Žatci a lidé tam za ní jezdili. Proč ne, na světě je řada muzeí daleko od center, a přece lákají publikum. Například Kröller-Müller muzeum v Nizozemsku sídlí uprostřed lesa v Otterlo. Ale jezdí se tam, protože všichni vědí, že má druhou největší sbírku van Gogha na světě.

Teď už Zemanovi své poklady fakticky předávají. Čeká se jen na vyjádření Ústeckého kraje, který projevil zájem zachovat sbírku v Žatci a poskytnout jí odborné vedení.

Jako správní mecenáši navrhli Zemanovi coby dar Žatci rozlehlou odpočinkovou zónu. Tento projekt je teď také vystaven ve Sladovně a lidé se k němu mohou vyjadřovat. Jeho součástí jsou i umělecká díla, rozhledna Čestmíra Sušky a brána Jaroslava Róny.

V Becherově vile v Karlových Varech je navíc k vidění 200 artefaktů domorodého umění od 50 afrických kmenů ze sbírky manželů Zemanových. Výstava potrvá do 19. června.