Spisovatelka Katja Kettu do Prahy přijela v rámci veletrhu Svět knihy.
Foto: HN – Jiří Koťátko
Když finská autorka Katja Kettu psala sbírku povídek Sběratel dýmek, prý si víc vychutnala spisovatelskou hravost. „Chtěla jsem rozvinout myšlenku vyprávění příběhů, přidat více magického realismu a více fantazie,“ říká v rozhovoru. Knihu nyní v českém překladu Jitky Hanušové vydalo nakladatelství Argo.

Finská spisovatelka Katja Kettu se proslavila románem Porodní bába. Příběh lásky mladé laponské ženy a německého důstojníka za druhé světové války byl přeložen do 18 jazyků, Finy ale rozdělil. Jedni texty Katji Kettu milují, druzí nenávidí.

V češtině právě vyšla další její kniha – sbírka povídek Sběratel dýmek, kterou opět vydalo nakladatelství Argo.

HN: Některé motivy a postavy z Porodní báby se objevují ve Sběrateli dýmek − jaký je mezi těmi dvěma knihami vztah?

Všechno začalo u Severního ledového moře. Myšlenka na napsání Sběratele dýmek se vynořila, když jsem dávala dohromady materiál pro Porodní bábu. Po bouři tam můžete vidět, jak moře vyplavuje to, co Golfský proud přinesl z jihu, a já dostala nápad napsat knihu podobným způsobem − moře vyplaví dýmky… Vystavět ji z různých druhů příběhů, protože všechno ve světě je určitým způsobem propojeno.

To, co se stalo v Porodní bábě v malém měřítku v roce 1944 v Laponsku, to se dělo za druhé světové války po celém světě. Ve Sběrateli dýmek jsem chtěla rozvinout myšlenku vyprávění příběhů, přidat více magického realismu a více fantazie. Samozřejmě, když píšete knihy, zamilujete se také určitým způsobem do svých postav, takže jsem se vlastně snažila udržet i je. Navíc jsem chtěla vyprávět ten druh příběhů, které se v každodenním životě nevyskytují, a upozornit na to, jak malé lidské bytosti mohou být pronásledovány velkým světem, jak je unáší proud historie. Zajímá mě i otázka lidské odpovědnosti za vlastní činy. Ptám se, nakolik můžete obviňovat historii a dobu z něčeho, co jste udělali.

HN: Na konci Sběratele dýmek je ovšem malá poznámka, že ne všechno v knize je založeno na historické realitě. V Porodní bábě taková poznámka schází − proč?

Psát určitým způsobem o velmi drsné době vyčerpává autorovy emoce i energii. Musela jsem se ponořit hodně hluboko do historie − rodinné, finské i té světové. Kvůli Porodní bábě jsem zhlédla osmihodinový dokument o koncentračních táborech, kvůli Sběrateli dýmek jsem navštívila Benin a Dahomé v Africe, samozřejmě jsem sbírala materiál i o Rasputinovi. V knize vystupuje také sovětská pilotka od Stalingradu Livia, i to je založeno na skutečném příběhu. Stejně jsem ale chtěla postoupit blíž k magickému realismu a k myšlence, že je možné nabídnout čtenáři jiný úhel, jak se podívat na realitu. V Laponsku existuje úsloví, že spisovatelé dokážou vidět tento život, ale také dokážou nahlédnout dál, na druhou stranu. Vtip je v tom, jestli zvládnou vrátit se zpátky. Ve Sběrateli dýmek jsem si víc vychutnala spisovatelskou hravost a nahlížení do druhé reality, proto ta poznámka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.