Jana Vaňková alias Jaja je streetdancová tanečnice původem z České Kamenice, která už téměř šest let žije v Los Angeles. V pouhých čtyřiadvaceti letech má na svém kontě několik světových úspěchů počínaje týmovým vítězstvím v soutěži America's Best Dance Crew z roku 2011. Právě tím odstartovala svou profesionální taneční kariéru. “Kdybych se vrátila do Čech, musela bych pracovat v jiném oboru. Tancem se u nás moc uživit nedá,” říká dívka, která v loňském roce skončila na druhém místě v americké televizní soutěži So You Think You Can Dance. Jaké byly její taneční začátky, co považuje za svůj největší dosavadní úspěch a co ji v blízké budoucnosti čeká?

Jsou tři hodiny ráno vašeho času a vám právě skončil trénink. Trénujete často v noci?
Tréninky máme hodně nepravidelně, můj časový rozvrh se stále mění. Nikdy nemáme přesně dané časové rozmezí, kdy bychom si například řekli, že teď budeme tři hodiny trénovat a pak jdeme domů. Tančíme, dokud nedokončíme to, co jsme začali. Teď jsou tu tři hodiny ráno, ale na to už jsem zvyklá. 

S tancem jste začala už v dětství...
V deseti letech jsem začala tancovat v taneční skupině Tizzians v České Kamenici, což byl v podstatě takový taneční kroužek. Ale ve skutečnosti jsem tančila od malička. Přivedla mě k tomu moje sestra, která sice není profesionálka, ale když byla mladší, vystupovala na různých školních akademiích. Vytvářela pro sebe takové sestavy a mě je potom učila. Bylo mi přibližně pět šest let. Už od dětství jsem tedy k tanci inklinovala. 

Kdy jste si uvědomila, že tento koníček chcete posunout na profesionální úroveň?
I když jsem tanec vždy milovala, ze začátku jsem měla úplně jiné plány. O profesionální taneční kariéře jsem začala vážně uvažovat až později. V osmnácti už mi bylo jasné, jakým směrem chci jít a že se tanci budu věnovat naplno.

Čemu jste se tedy chtěla věnovat původně?
Nejdřív jsem toužila stát se lékařkou, mým dalším snem bylo krasobruslení. Také jsem vzhlížela ke svému otci, který pracuje se dřevem, a chtěla jsem studovat lesnickou školu. Nakonec jsem studovala právní administrativu, bylo to opravdu hodně rozmanité. Nic z toho jsem ale bohužel nedokončila a skončila jsem u tancování. (smích)

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se