Do historicky prvního ročníku České ceny za architekturu se zapojilo 476 architektonických děl. Cílem soutěžní přehlídky je podpora a propagace kvalitní architektury. Do soutěže se mohly do poloviny dubna přihlásit realizace dokončené na území České republiky v letech 2011 až 2015. Mezi přihlášenými jsou drobné stavby i rozsáhlé komplexy. Celkem 163 z  přihlášených staveb bylo dokončeno teprve v minulém roce.

V sedmičlenné mezinárodní porotě zasednou uznávaní architekti a držitelé prestižních ocenění za architekturu: Boris Bežan ze Slovinska, Kees Kaan z Nizozemí, Ivan Koleček s bohatými zkušenostmi ze Švýcarska, Miriam Lišková ze Slovenska, Joe Morris z Velká Británie, argentinský architekt působící v Německu Martin Rein-Cano a Jan De Vylder z Belgie.

V květnu porota nejprve vybere zhruba 50 realizací, které se představí 14. června na nominačním večeru v prostoru La Fabrika. Z deseti finalistů vyhlásí pořádající Česká komora architektů vítěze 7. listopadu v prostoru Jatka78. Doprovodná výstava se uskuteční v centru DOX, jak informovala Zuzana Hošková z ČKA.

Všechna přihlášená díla si lze prohlédnout na webových stránkách soutěže. Více než polovina staveb se uskutečnila ve velkých městech, jen v Praze 135 a v Brně 41. Zde totiž existuje větší poptávka investorů a zároveň svou profesi vykonává také největší množství autorizovaných architektů. Nejméně přihlášených staveb pochází z Jihočeského kraje a Vysočiny.

Nové ocenění může konkurovat známé, ale odborníky kritizované ceně Obce architektů. Její pořadatelé v březnu oznámili, že očekávají asi 90 přihlášených děl.

Obec architektů čelí v poslední době kritice zejména od mladých autorů. Obec podle nich neplní své poslání a upadá i prestiž aktivit včetně soutěže a přehlídky Grand Prix architektů. Grand Prix, jež má být přehlídkou nejlepší aktuální architektury v Česku s možností ukázat ji co nejširšímu publiku, se podle kritiků stává spíše lokální událostí s nepatrným dopadem na laickou veřejnost.

Nová soutěž komory se nechce vůči Grand Prix vymezovat, zmiňuje ale, že do nové soutěže se mohou přihlásit všichni bez zaplacení vstupního poplatku, a bude tak přístupnější i mladým architektům, říkají organizátoři. Hlavním motivem přehlídky je podle komory prezentace výsledků práce architektů široké veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu.