Red Dot Design Awards je prestižní mezinárodní soutěž, v níž porota podle přísných kritérií porovnává výtvory světových designérů. Zaměřuje se především na stupeň inovace, formální kvalitu, funkčnost výrobku či jeho ekologické aspekty. Letošní ročník přinesl úspěch v kategorii Produktový design 2016 hned dvěma českým výrobkům  odpadkovému koši a erotické pomůcce.

Společnost mmcité1, která sídlí v Bílovicích u Uherského Hradiště, se specializuje na výrobu městského mobiliáře. Proslavila se především díky designovým lavičkám, na kterých sedávají turisté po výjezdu lanovkou na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc. Tentokrát společnost mmcité1 navrhla originální odpadkový koš s názvem Minium, dostupný hned v několika barevných variantách.

"Těší nás, že jsme uspěli právě s odpadkovým košem," podotkl David Karásek, hlavní designér a spolumajitel studia. "Kvalitní design je obecně považován za něco, co je určeno především elitám, ale my se snažíme špičkovou estetiku vtisknout do těch nejobyčejnějších, často opomíjených věcí ve veřejném prostoru." 

03 Whoop de doo VibratorOcenění získal i Whoop.de.doo vibrátor designérky Anny Marešové, který byl uveden na trh koncem roku 2015. "Cenu vnímám dvojím způsobem. Nejen, že porota ocenila návrh, ale moje značka s hotovým produktem navíc obstála v konkurenci velkých firem a toho si nesmírně vážím," komentovala ocenění Marešová, autorka produktu a majitelka designového studia.

Prestižní soutěž Red Dot Design Awards pořádá německé Design centrum Nordhein Westfalen v Essenu již od roku 1955, slavnostní vyhlášení letošních vítězů proběhne 4. července. V minulosti na soutěži uspěly i další české firmy: například Škoda, Tescoma, Ton, Techo, Cybex či Ravak.