Lenka Horká trénuje na další sezonu běžeckých a triatlonových závodů. Díky aplikacím zná výkonnost svého těla do detailu a stejně tak její trenér, s nímž data hned sdílí.
Foto: HN – Libor Fojtík
Neustále sledují ušlé kilometry, kolik zkonzumovali vlákniny, jaká byla jejich průměrná tepová frekvence, kolik času věnovali mytí nádobí... Sbírání dat o sobě pomocí chytrých aplikací jim přijde sexy. Dělají to proto, aby se zlepšili, ušetřili čas nebo se třeba jen nezbláznili.

Kromě víkendu se Martin Peleška probouzí každé ráno okolo šesté. Vstává se mu dobře. Budí ho totiž mobilní aplikace, která sleduje jeho spánkové cykly. Když se okolo šesté nachází v takzvané mělké fázi, probudí ho. "Díky tomu vstávám na první dobrou a cítím se odpočatěji," říká sympatický dlouhán a ukazuje v telefonu hrbolatou křivku svého spánku. "Aplikace mi také pomohla v tom, že si chodím dřív lehnout. Upozorní mě, v kolik mám jít do postele, abych naspal 7 hodin, které jsem si sám stanovil. Navíc mi to ukazuje i deficit. Za posledních 14 dní mám hodinu. To je dobré. Průměrný Čech spí 6 hodin a 24 minut." Peleška má totiž díky chytrému nástroji v mobilu i porovnání se zbytkem republiky.

Jeho den pak pokračuje cvičením, jak jinak než opět podle aplikace. "Vítejte při strečinku," řekne anglicky ženský hlas a figurant na displeji se hned chytí za hlavu a začne si protahovat krk. "Deset minut stačí, abych se cítil fit," svěřuje se Peleška. Cvičení se mu rovnou promítne v aplikaci monitorující příjem a výdej energie v podobě spálených kalorií. Hned po ránu je tedy Martin v minusu.

Nejen proto si dopřeje bohatou snídani. Sleduje totiž také denní příjem sacharidů, tuků, vlákniny a bílkovin. Ten se zobrazuje jako čtyři kolečka vyplněná podle toho, nakolik se mu ten který den daří do sebe jednotlivé složky potravy dostat. Druh a množství zkonzumovaného jídla musel dřív do aplikace zadávat ručně, teď už mu jeho mobil nabízí opakující se volby.

"Překvapilo mě třeba, že vlákninu, o které se tvrdí, že nám často schází, do sebe dostanu už během dopoledne. Zatímco tuky, sacharidy a hlavně bílkoviny splním málokdy," vysvětluje vytáhlý čtyřicátník, jehož atleticky vyhlížející postavě by neuškodilo, kdyby něco přibral. "Právě proto to dělám. Chci nabrat pět kilo. Zadal jsem to do aplikace, a ta mi říká, kolik čeho musím za den sníst. Samozřejmě to není úplně přesné. Ale když vidím ten graf, mám tendenci ho dotáhnout," potvrzuje Peleška, že ho plnění "norem" motivuje k dosažení cíle. "Nejsem ale dogmatik. Třeba když jedeme s kamarády na čundr, jídlo si nezadávám, protože by mě to omezovalo," uznává.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.