Trik, kdy do brambory zapíchnete elektrody, které rozsvítí žárovku, zná jistě každý malý vědec. S rajčaty to ale asi ještě nikdo nezkoušel.
V americkém státě Florida se přitom každý rok vyhodí přes 400 tisíc tun rajčatového odpadu. Směs poškozených a červivých plodů, stejně jako slupky a semena, které zbyly při výrobě kečupu, tak ve velkém hnijí na skládkách. Nejenže hnijící rajčata mohou produkovat nebezpečný metan, ale často končí i v odpadních vodách, čímž znesnadňují jejich čištění.
Výzkumníci z Jižní Dakoty proto zkoumali, jak problematický odpad přeměnit na něco užitečného – elektrický proud. To jim umožnily speciální mikrobiální palivové články, ve kterých odpad rozkládají bakterie. To, že se při rozkladu organického substrátu uvolňuje energie, přitom zjistil už před sto lety anglický botanik M. Potter. Až dnes se ale vědci pokoušejí energii hromadit do palivových článků a používat ji tak dále.
"Tento systém by mohl napomoci rozvoji ve venkovských oblastech, kde je mnoho zemědělského odpadu a nejsou tam jiné zdroje energie," vysvětlil pro zpravodajský server CNN Money autor projektu Alexander Fogg. Celý proces, kdy bakterie shnilou zeleninu zoxidují a vytvoří elektrický náboj, trvá několik týdnů. Náboj pak vydrží deset až čtrnáct hodin.
Stejný systém by mohl fungovat i pro jiný potravinový odpad. Jde však o relativně drahý způsob, jak odpad zpracovávat. Pokud se z něj ale vyrobí elektřina, která bude dále využívána, náklady by se měly vrátit.
Rajčata floridských vědců zatím vykazují relativně malý výkon, ten by se ale měl v budoucnu zvednout. Čtyři sta tun rudé zeleniny by údajně mohlo napájet celý zábavní park Disney World po dobu 90 dní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist