Světoznámý módní návrhář Manolo Blahnik chystá výstavu, na níž bude k vidění 500 objektů z jeho dílen. Představí ji tam, kde to má nejvíc rád - v Benátkách i v Praze, kde se narodil jeho otec. Blahnik je znám jako návrhář luxusních bot a k jeho zákaznicím patřila například Madonna, Kylie Minogue nebo princezna Diana. 

V londýnské čtvrti Chelsea se jeho butik objevil před více než čtyřiceti lety a od té doby se jeho boty, vyznačující se většinou vysokým podpatkem a cenou i 1000 dolarů (téměř 25 000 Kč), staly nepostradatelnou součástí šatníku elegantních dam. Neobešla se bez nich ani postava Carrie Bradshawové ze seriálu Sex ve městě. Luxus a astronomické ceny lze najít i v novém obchodě, který Blahnik otevřel v pasáži Burlington v Londýně.

A přesto nemá světoznámý Španěl nic proti tomu vytvořit kolekci pro konfekční domy. "Budu-li mít volnou ruku a nebudou-li mi kladeny žádné podmínky, udělám to s radostí. Ocením, když mé boty budou vidět. Nehovořím o žádných napodobeninách, jaké lze najít v Číně, ale o skutečných botách," řekl.

S odpovědí na otázku o nejkrásnějších nohou neváhá ani na okamžik: "Raquel Welchová. Měla úžasné nohy, opravdu božské. Pěkné nohy měla i Brigitte Bardotová. Dnešním dívkám moc nefandím. Některé jsou milé, ale žádná z nich se nerovná těm někdejším hvězdám, které dokázaly být sexy i v botách bez podpatku."

Blahnik se narodil v roce 1942 na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech českému otci a španělské matce a vyrůstal na banánové farmě své matky. Rodiče doufali, že se dá na diplomatickou dráhu, avšak Blahnika lákala móda, zejména po setkání se šéfredaktorkou časopisu Vogue Dianou Vreelandovou.

Návrhář dosáhl významného úspěchu a dokázal si zachovat nezávislost na velkých luxusních značkách  v šesti zemích vlastní osm obchodů. "Zůstanu nezávislý až do smrti, protože miluji svobodu, naprostou svobodu. Lidé tráví čas tím, že vám říkají, co máte udělat, ale tak já pracovat nedokážu. Trvalo mi dlouho, než jsem začal žít tak, jak se mi to líbí," řekl.

Blahnik žije v britském Bathu a teď má před sebou několik rušných měsíců. V září jej čeká na benátském filmovém festivalu premiéra dokumentu věnovaného jeho tvorbě a pak také výstava, kde ukáže 500 předmětů ze své dílny.

"Poputuje po evropských místech, která mám nejraději. Bude i ve Španělsku, ale nejdříve v Benátkách, kde jsem několik let pracoval a které mám vůbec nejradši. Bude také v Praze, kterou zbožňuji, protože je to město, kde se narodil otec. A pak v Petrohradě. Výstava bude v Ermitáži a to je velká pocta. Neumím to vysvětlit, protože přes to přese všechno jsem přece jenom obuvník!" řekl.