Téměř polovina hollywoodské produkce a 36 procent filmů označených jako přístupné pro mladistvé ukazují záběry lidí se zapálenou cigaretou. Upozornila na to Světová zdravotnická organizace (WHO) v rámci svého projektu Smoke-Free Movies.

Z průzkumu podle zpravodajského severu Independent vyšlo najevo, že tabákové firmy využívají filmový průmysl k propagaci vlastních produktů, což může mít negativní vliv na dětské diváky, kteří jsou tak přímo vystaveni scénám, ve kterých si protagonisté zapálí. Podobné záběry se objevují například v oblíbeném filmu Transformers: Zánik.

Výsledky americké studie prokázaly, že každý desátý adolescent začal kouřit proto, že to viděl v kině nebo televizi. Podle Amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tak v důsledku zhlédnutí podobných scén přibylo v roce 2014 až šest milionů mladých kuřáků.

Svět bez tabáku je možný už za 30 let. Pokud budou vlády chtít, tvrdí experti - čtěte ZDE

Zastánci filmů, ve kterých se kouří, argumentují tím, že produkce určená dospívajícímu publiku musí reflektovat skutečný život, podle odborníků se naopak děti a dospívající v některých filmech setkají s kuřáky ve vyšší míře než v běžném životě. WHO dokonce volá po anti-kuřácké kampani prostřednictvím televizních reklam nebo spotů před promítáním v kině. K podobnému opatření WHO vyzývala už v roce 2009, ale neuspěla.