Džíny, lidově řečeno rifle. Snad každý jich má ve skříni hned několik kusů a patrně se všichni shodneme, že jich nikdy není dost. Tyhle kalhoty tvoří zkrátka stěžejní bod šatníku. Dají se kombinovat téměř se vším, jsou vyrobeny z pevné bavlny a jejich modrá barva – ačkoliv se dnes vyrábějí v nejrůznějších barevných kombinacích – zřejmě nikdy neomrzí. Spolu s oblíbeností však džíny doprovází i letitá otázka: k čemu slouží kapsička vyčnívající z kapsy na pravém boku? Její účel se stal předmětem mnoha diskusí na internetových fórech. Možné vysvětlení přináší zpravodajský server Independent.

Kapsy celkově představují ve světě dámského oblečení velký otazník. Například některé kabáty a saka je mají často falešné nebo zašité, čímž de facto ztrácejí svoji primární funkci. Navíc vzhledem k proměně módních trendů si nikdy nemůžeme být jisti, zda jsou zrovna v módě, nebo ne. V případě džínových kalhot podobná dilemata odpadají, kromě toho zde platí genderová rovnováha: vyrábějí se jak v pánské, tak v dámské variantě.

Rifle mají obvykle kapsy čtyři a ty jsou naprosto čitelné. Pátá zůstává záhadou. Při hledání odpovědi na otázku, kterou si při pohledu na džíny položil někdy snad každý, lidé dávají prostor své fantazii a vymýšlejí množství více či méně pravděpodobných účelů oné "záhadné" kapsičky. Ačkoliv pro bankovky, natož chytré telefony a cigarety je příliš malá a těsná, k jejímu umístění jistě musel existovat konkrétní důvod. Někteří lidé její existenci připisují neustálé potřebě mít při ruce žvýkačky, jiní polemizuji nad zapalovačem nebo drobnými.

Přední americká značka Levi Strauss, pojmenovaná podle vynálezce džínových kalhot, přináší vysvětlení: kapsa slouží jako dokonale bezpečný úkryt pro kapesní hodinky, které se dříve běžně nosily místo současných náramkových. Z klasické kapsy ale často vypadávaly a hrozilo jejich poškození.

Džíny totiž pocházejí z dob dávno minulých a původně se vyráběly jako pracovní kalhoty zejména pro svou odolnost a příjemný kvalitní materiál zvaný denim. Od poloviny dvacátého století si je však oblíbily snad všechny generace, a tak se staly nedílnou součástí našich šatníků.