Nejsem fotograf, prohlašoval o sobě Jan Svoboda, muž s fotoaparátem, který se už za života – tedy v letech 1934 až 1990 – stal legendou.

Moravská galerie v Brně si tento jeho výrok zvolila za název výstavy, která začne 19. listopadu. Fotograf "všedních" věcí ovlivnil celé generace tím, jak promýšlel vztah mezi fotografií, malířstvím a sochařstvím.

V pondělí se budou v pražské aukční síni artkunst / edice parter dražit čtyři jeho fotografie, především Hrušky (1964) s vyvolávací cenou 70 tisíc korun.

V katalogu poválečného a současného umění a fotografie jsou také dva lepty ze Švankmajerova legendárního Přírodopisu, Barevná struktura Zdeňka Sýkory (1967/2009) nebo sítotisk Pavla Brázdy Závodník (2005).

Na další aukci se dá jít už tuto neděli v Brně. Síň AAA nabízí mimo jiné 113 centimetrů vysokou lampu ve stylu Tiffany s bronzovou plastikou dívky. Zajímavá je kombinovaná technika E. A. Longena­-Pittermanna Voraři na Seině z roku 1919.

Všestranný umělec, spojený s pražskými kabarety a Divadlem Vlasty Buriana, stál také u základů českého filmu. V Berlíně měl vlastní scénu Wilde Bühne. Obraz, který jde do aukce, vznikl v době, kdy autor žil v Paříži.

S Paříží je spjata větší část díla Jiřího Hejny, jenž žil v letech 1921 až 2011. Jeho obrazy do 22. listopadu vystavuje Galerie Kroupa v Litomyšli pod názvem Energie nekonečna. Hejna v roce 1964 emigroval do Francie, kde svérázně navázal na dílo Františka Kupky. Nejznámější je jeho cyklus Kosmogonické kompozice, na němž pracoval celá desetiletí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist