Soustavný hluk z dopravy má menší vliv na lidské zdraví, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze studie německých vědců, podle které dopravní hluk sice zvyšuje riziko vzniku depresí a srdeční slabosti, naopak na krevní tlak prý ale vliv nemá.
Vědci pro studii NORAH (Noise-Related Annoyance, Cognition and Health) zkoumali po dobu pěti let zdravotní následky letecké, automobilové i železniční dopravy u lidí žijících v okolí dopravní uzlů v oblasti Frankfurtu nad Mohanem, Kolína nad Rýnem a Stuttgartu. Studie vyhodnocovala zdravotní data téměř milionu obyvatel. Vědce zajímala především celková kvalita života, průběh spánku, četnost nemocí a změny krevního tlaku.
Největší vliv na vznik depresí má podle studie trvalý hluk z letecké dopravy, zatímco výšku krevního tlaku naopak téměř neovlivňuje. Důležitý je podle vědců v tomto ohledu i celkový přístup k letecké dopravě: Lidé, kteří jsou jejími zastánci, spí totiž v oblastech s vytíženými letišti mnohem lépe, než její kritici.
Neustálý hluk z letecké dopravy má údajně vliv také na schopnost dětí učit se. Školáci žijící v okolí letišť se podle studie naučili mnohem pomaleji číst než ty ostatní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist