Anglosaský svátek, kdy se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat sladkosti, má v některých částech Japonska trochu jiný význam. V Kóbe rozdává sladkosti dětem ze sousedství tradiční zločinecká organizace jakuza. 

Notoricky známá mafie, která získává své prostředky vydíráním, nakonec oslavy, při kterých svá sídla otevírá malým "vymahačům" sladkostí, rozhodla zrušit. Před více než měsícem se totiž největší organizovaná skupina Yamaguchi-gumi rozdělila do dvou soupeřících frakcí a rozmohly se obavy, že dojde ke krvavému střetu mezi příslušníky těchto gangů.

"Uvědomujeme si, jakou lítost způsobíme rodičům i dětem, které se na letošní oslavy těšily, ale příští rok akci opět uspořádáme," vzkázalo velitelství Yamaguchi-gumi těm, co chtěli 31. října na koledu přijít.

Yamaguchi-gumi podle zpravodajského serveru The Daily Beast trvá na tom, že je humanitární organizací. Oslavami, jako je ta halloweenská, chce organizace ukázat, že není pouze zdrojem zla a vychází s místním obyvatelstvem. Udržovat dobré vztahy s místními se snaží také každoročním pořádáním společného pečení rýžových koláčů, v minulosti dokonce rozdávala i novoroční pozdravy v obálkách plných peněz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist