Sezení s překříženýma nohama je zdraví škodlivé - upozornila v roce 1999 americká kampaň s názvem Velké překřížení. I po šestnácti letech si vědci lámou hlavu nad tím, jak to s pro mnohé pohodlnou polohou opravdu je.
Podle odpůrců nohy přes nohu přináší křížení končetin řádu negativních důsledků pro naše tělo. Údajně může vést ke zvýšení krevního tlaku, způsobuje křečové žíly, poškození nervů a je významnou zátěží pro klouby.
Jenže podle nových studií to se zdravotními riziky sezení s překříženýma nohama rozhodně tak vážné není. Podle lékařů jakékoliv delší setrvání ve stejné pozici, ať už koleny přes, nebo vedle má na lidské zdraví stejný účinek.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












