Slavný zámek nedaleko Paříže se možná rozšíří o hotel - Ilustrační foto.
Foto: Shutterstock
Tři budovy nedaleko jižního křídla zámku Versailles se zřejmě promění v luxusní hotel. Provoz hotelu by mohl vydělat na údržbu historického areálu. O vzniku hotelu ve Versailles se uvažovalo už před pěti lety.

Jak se asi bydlelo francouzským králům, si budou možná brzy moct vyzkoušet návštěvníci proslulého zámku ve Versailles nedaleko Paříže. Aby získali finanční prostředky na údržbu historického areálu, chtějí správci v několika budovách rozsáhlého komplexu umožnit vznik luxusního hotelu, informovala agentura AFP.

Tři budovy nedaleko jižního křídla zámku, které v 80. letech 17. století pro královské úředníky vytvořil architekt Jules Hardouin-Mansart a od roku 2008 jsou bez využití, by se měly proměnit v hotel s neopakovatelným výhledem na zámecký park. Celkem domy nabízí plochu 2800 čtverečních metrů.

Jejich oprava by podle vyhlášeného výběrového řízení mohla přijít na čtyři až sedm milionů eur (108 až 190 milionů korun), uzpůsobení interiérů pro potřeby ubytovacího zařízení by si vyžádalo podle odhadů další čtyři miliony eur. Investor by na oplátku získal užívací práva na budovy na 60 let.

Pokus o vybudování hotelu v domě náležejícím k zámeckému areálu s rozsáhlým parkem se objevil už v roce 2010, kdy mělo pro hosty vzniknout 23 pokojů. Záměr se však tehdy nepodařilo realizovat.

Podle deníku Le Journal du Dimanche zájem o vybudování hotelu ve Versailles už projevil řetězec hotelů AccorHotels. Lhůta na přihlášení do nynějšího výběrového řízení skončí v polovině září.

Zámek ve Versailles, jedna z nejnavštěvovanějších památek ve Francii, vznikl na přelomu 17. a 18. století přestavbou staršího loveckého zámečku. Více než sto let byl sídlem francouzských králů. V roce 1979 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.