Místo hlučných strojů hudba či divadlo, místo palet s uskladněným zbožím díla nezávislých umělců. Trend známý z mnoha evropských měst se projevuje i v Brně, kde staré průmyslové objekty stále častěji slouží kultuře. K prestižní Adam Gallery v bývalé slévárně a centru Industra v mrazírenských halách se přidávají další místa s osobitou atmosférou, třeba Malá Amerika u nádraží nebo zázemí pro kreativní profese v areálu Mosilany.

Malá Amerika je skladiště z konce 19. století. Kdysi se tam překládalo exotické zboží dovezené vlakem z evropských přístavů. Sdružení Container41 si budovu pronajalo od drah a vytvořilo tam kulturní prostor, jehož hlavní sál má plochu 520 metrů čtverečních. Různí pořadatelé jej využívají pro své kulturní akce, trhy či jiná setkání. V září se do Malé Ameriky přesune hudební festival Henry Lee Fest, který se loni konal ve Zbrojovce.

V Malé Americe je také menší, stometrová hala. Teď se upravuje ještě prostor v prvním patře, vhodný pro komornější akce, přednášky, výstavy. Zájem o Malou Ameriku je sice přes léto nižší, po prázdninách však znovu ožije. "Do konce roku máme různými akcemi obsazených už 37 dní," řekl Michal Veselý za provozovatele. V prvním patře jsou ještě před dokončením úprav naplánované tři výstavy.

Stejné sdružení stojí za sdíleným prostorem pro architekty, umělce či designéry. Pod názvem Mosilana Hub jej otevřelo v pronajaté části industriálního areálu bývalé továrny Mosilana při Křenové ulici. Postupně tam přichází první nájemníci, další chodí na obhlídky. Cílem je přilákat lidi, kteří nehledají sterilní a všední kanceláře, ale místa vhodná k tvorbě.

Industru provozuje sdružení Vaizard jako zázemí pro umělce, místo k setkávání i pořádání různých akcí. V sobotu 29. srpna se tam například uskuteční oslava pouličního jídla. "Stejně jako v loňském roce nabídne festival jídlo a nápoje ze všech koutů světa jak od profesionálních kuchařů, tak od nadšených a schopných amatérů," uvedl za pořadatele Zdeněk Gric.

Industriální duši má také nový Bajkazyl, kavárna, cyklodílna a kulturní scéna pod kolejištěm železničního nádraží. Nedávno ji otevřelo sdružení Ratolest. O peníze na další opravy žádá veřejnost v kampani na serveru Hithit.cz. Z potřebných 350 tisíc korun se zatím vybralo asi 130 tisíc  korun. "Spoustu věcí je potřeba ještě opravit, upravit osvětlení, opravit zázemí, vybavit kuchyň nebo koncertní sál kvalitní technikou. Rádi bychom si zakoupili vybavení, které máme prozatímně zapůjčeno," informovala ředitelka neziskovky Alena Přikrylová.

Na kulturní mapu Brna se díky jednorázovým i dlouhodobým akcím v minulosti zapsal také zchátralý areál Zbrojovky, stejně jako bývalá Vlněna, kde se konala výstava Bodies Revealed. Iniciativa Kulturou proti chátrání se snaží oživit chátrající brownfield při Vlhké ulici. A díky své průmyslové minulosti skýtá Brno i další prostory, které čekají na své objevení a nové využití.