Sušenky z jitrnicového prejtu, švestkové jednohubky, tuňákové keksy, ale i muffiny s ovocnou náplní má ve své nabídce netradiční pekárna v Olomouci, která se jako první v širokém okolí specializuje na psy. Pekárna nemá o čtyřnohé klienty nouzi a sortiment pekařských výrobků pro mlsné psí jazýčky postupně obměňuje. Na pečených pamlscích si občas pochutnají i zvědaví majitelé psů.

Majitelka psího salónu a pekárny Marcela Alexová v pátek ČTK řekla, že na výběr je 25 druhů pekárenských výrobků, jejichž složení pečlivě přizpůsobila chutím i zažívacímu traktu psů. "Mám psí salon a zajistila jsem, že lidé nemají úplně jasno v tom, co všechno jejich hafan potřebuje," zdůvodnila Alexová rozhodnutí pustit se do pečení psích dobrot.

Alexová před časem vymyslela první recepty a upečené laskominy dala zkušebně ochutnat svému psovi, který má vleklé zažívací problémy a při každém soustu prý radostně zavrtěl ocáskem. Poté ve svém psím salonu instalovala malou pekárnu a prosklený pult se postupně začal plnit pečenými dobrotami různých barev, tvarů a vůní. "V nabídce máme například tuňákové a lososové sušenky, batátové kuličky, plněné muffiny i minipizzu," uvedla Alexová.

Produkce psí pekárny kopíruje sezonu. "Když byly borůvky, tak jsme dělali borůvkové sušenky či muffiny s borůvkovou náplní. Na podzim pak budeme při pečení používat zvěřinu a v zimě husí maso," podotkla Alexová. Psí pekárna má v nabídce i speciální dorty, které peče psům - jubilantům. "Základem dortů je maso. Lidé si sami řeknou, z jakého masa má být korpus a z čeho náplně a ozdoby, které jsou většinou vyrobeny z tvarohových či sýrových pomazánek," podotkla Alexová.

Při přípravě těsta a náplní pekařka kvůli citlivému zažívání psů nepoužívá koření, cukr ani sůl. Pečené pamlsky, z nichž některé hrají několika barvami, ale vypadají velmi lákavě a na první pohled nelze poznat, že jsou určeny pro psy. Jistou indicií, že člověk nevstoupil do klasické pekárny, může být vystavená jitrnicová sušenka ve tvaru jezevčíka.

Někteří zákazníci se při další návštěvě psího pekařství jeho majitelce s úsměvem přiznali, že doma neodolali a psí pečivo ochutnali. Prý si na něm celkem pochutnali. "Reakce byly kladné, nikdo nám nepřišel vynadat a naši klienti se vracejí," podotkla s úsměvem Alexová.