V New Yorku se po 35 letech našly ukradené stradivárky. Housle vyrobené v roce 1734 byly navráceny jejich právoplatnému majiteli, informoval ve čtvrtek americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Nástroj dříve patřil už zesnulému houslistovi Romanu Totenbergovi, jemuž je někdo ukradl z šatny.

Vzácný hudební nástroj poznal odhadce, jemuž housle koncem června ukázala jedna žena. Ta prý housle dostala od svého bývalého manžela. Expert informoval policii, která instrument zabavila a předala třem Totenbergovým dcerám.

Totenberg, jenž zemřel v roce 2012 ve svých 101 letech, housle v roce 1980 po jednom koncertě odnesl do šatny a když se krátce poté vrátil, byly pryč.

Jde o kus známý jako Amesovy stradivárky, protože na konci 19. století housle patřily hudebníkovi Georgi Amesovi. Později byl jejich majitelem Totenberg, který jako polský Žid v roce 1938 emigroval do USA.

Do současné doby se zachovalo asi 600 kusů houslí, které vyrobil legendární italský mistr Antonio Stradivari. Na aukcích se prodávají za miliony dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist