V New Yorku se po 35 letech našly ukradené stradivárky. Housle vyrobené v roce 1734 byly navráceny jejich právoplatnému majiteli, informoval ve čtvrtek americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Nástroj dříve patřil už zesnulému houslistovi Romanu Totenbergovi, jemuž je někdo ukradl z šatny.

Vzácný hudební nástroj poznal odhadce, jemuž housle koncem června ukázala jedna žena. Ta prý housle dostala od svého bývalého manžela. Expert informoval policii, která instrument zabavila a předala třem Totenbergovým dcerám.

Totenberg, jenž zemřel v roce 2012 ve svých 101 letech, housle v roce 1980 po jednom koncertě odnesl do šatny a když se krátce poté vrátil, byly pryč.

Jde o kus známý jako Amesovy stradivárky, protože na konci 19. století housle patřily hudebníkovi Georgi Amesovi. Později byl jejich majitelem Totenberg, který jako polský Žid v roce 1938 emigroval do USA.

Do současné doby se zachovalo asi 600 kusů houslí, které vyrobil legendární italský mistr Antonio Stradivari. Na aukcích se prodávají za miliony dolarů.