Když je škeble dutinovka tichomořská (Panopea generosa) naservírovaná na talíři, není to úplně nejlákavější pohled. Ale tento mořský mlž výmluvného tvaru je v Číně považovaný za lahůdku – a proto se v Severní Americe rozjíždí slibné podnikání, které se tuto gastronomickou kuriozitu snaží zpeněžit. To první, čeho si lidé na dutinovce všimnou, je její tvar – a řada místních názvů a přezdívek se právě o něj opírá. Z této škeble totiž vyčnívá dlouhý výběžek podobný ze všeho nejvíc mužskému pohlavnímu údu. Dutinovce slouží k propátrávání písku, který nasává, filtruje a zbavený všech výživných látek opět vypouští z těla.

Jde o největší mušle zahrabávající se do písku na světě a jejich váha dosahuje až 7,25 kilogramu. Ale to není jediný důvod, proč jsou proslulé – skvěle totiž chutnají. A to natolik, že strávníci v luxusních restauracích v Číně klidně zaplatí až 300 dolarů (7400 korun) za čerstvou dutinovku dovezenou živou z Kanady nebo Spojených států.

Labužníci v Číně, kde je dutinovka známá jako "škeble s chobotem", oceňují její jemnou texturu a exotický vzhled. A krom toho také věří, že jde o afrodiziakum. "Člověk má pocit, jako by měl plná ústa Tichého oceánu. Jsou kluzké, velmi křehké a sladké," zhodnotili strávníci v Pekingu na dotaz BBC chuťové vlastnosti těchto mušlí.

Ve Spojených státech naopak o dutinovkách slyšelo jen překvapivě málo lidí, nemluvě o tom, že by tuto delikatesu obývající jejich pobřeží kdy ochutnali. Na amerických jídelních stolech se donedávna prakticky nevyskytovaly.

Více než 90 procent všech dutinovek vypěstovaných či nalovených u amerického pobřeží je letecky přepravováno přímo do Číny a Hongkongu. Jde o lukrativní byznys, kde poptávka značně převyšuje nabídku. Hodnota dutinovky ulovené v USA je deset dolarů (250 korun), ale v čínských restauracích se prodává půl kila za 150 dolarů (3700 korun). V Londýně si jedna prestižní čínská restaurace za kilovou dutinovku servírovanou vcelku počítá 200 liber, tedy 313 dolarů (7700 korun).

Součástí přitažlivosti dutinovky pro strávníky je pochopitelně její vzhled – těžko se najde živočich, který by víc připomínal falus. A právě to zvyšuje lákavost jeho konzumace. A stejně jako v případě dalších nákladných potravin i pro tuto škebli platí, že její servírování je symbolem společenského postavení.

A její sláva pomalu začíná pronikat i do Spojených států. Před časem se této bizarní mušli dostalo zvýšené publicity. Slavní šéfkuchaři zařadili recepty na dutinovku do svých kuchařských knih a její příprava se objevila například i v dokumentárním cyklu Bizarní jídla Andrewa Zimmerna.A častěji se také začíná objevovat v restauracích s mořskými plody. "Byly doby, kdy jsem je nenabízel vůbec. A teď se prodávají samy," řekl šéfkuchař Taichi Kitamura, majitel restaurace Tamura Sushi Kappo v Seattlu.

"Chtějí je dokonce i turisté. Viděli to na televizní stanici Food Network a na Travel Channel, a protože dutinovky vypadají tak sexy, chtějí to zkusit. V podobě suši stojí deset dolarů za dva kousky, jako sašimi dvacet dolarů." Dutinovka má podle něj z mořských plodů jednu "z nejčistších chutí". "Vůbec není cítit rybinou. Textura je křupavá a tužší na skus, ale najdou se v ní i křehčí kousky, pokud je správně připravíte," dodal Kitamura.