Experti poprvé po 70 letech zdokumentovali a částečně rozklíčovali nápisy vytvořené židovskými vězni v průchodu bývalé pevnostní brány Poterna III v Terezíně. V úterý to řekl mluvčí mezinárodního projektu Ghettospuren.de Oliver Bradley. Letopočty, svá jména a kresby vyryli vězni do pískovce. Rytiny ohrožuje zvětrávání.

V průchodu bývalé pevnostní brány je několik metrů čtverečních stop. Pocházejí z let 1941 až 1945, kdy byl Terezín přeplněn židovskými vězni a pro okolní svět byl zcela uzavřený.

Na stěnách se kromě jmen a číslic objevil i židovský chanukový svícen, Davidovy hvězdy, portréty strážce ghetta nebo opakující se letopočty.

Urbanistka Uta Fischerová dešifrovala v rámci projektu Terezín 1941–1945 – Materiální svědectví a stopy poprvé význam rytin, řadu z nich podle ní skutečně vytvořili terezínští vězni.

"Naše práce se podobala práci detektivů. Kousek po kousku jsme sbírali data a sestavovali jsme mozaiku. Kromě fragmentů jmen a několika letopočtů neexistovalo žádné jiné vodítko," řekla Fischerová s tím, že některé rytiny poničili vandalové, další podlehly zvětrávání a jsou zcela nečitelné.

Experti se proto opřeli o fotografie, které krátce po osvobození v místech vyfotil bývalý vězeň Jiří Lauscher. Dosud se podařilo identifikovat několik desítek jmen a tím i osudů vězňů.

"Společně vytvořili z ponurého průchodu kolektivní vzpomínkové místo – v naději, že se budoucí pokolení tímto způsobem dozví o jejich osudu," doplnila Fischerová.

Tým expertů dokumentuje pozůstatky terezínského ghetta už tři roky. Například loni objevil řadu památek a vzpomínek v terezínských domech. Ukryté byly na půdách a ve sklepích.

"Jsme zvědaví, co ještě v rámci projektu objevíme," doplnil Roland Wildberg, který projekt dokumentuje na fotografiích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist