Psi odmítají pamlsky od těch, kteří nepomohli jejich pánům. (ilustr. foto)
Foto: Reuters
Psi jsou prý nejlepší přátelé člověka. Dost dobře také poznají, kdo jsou vaši nepřátelé. Jako jedni z mála zvířat umí psi používat tzv. sociální odposlech.

Většina majitelů psů tvrdí, že jejich mazlíčci jsou loajální, sociální a inteligentní zvířata. To potvrdili minulý měsíc také vědci v Japonsku, kteří prokázali, že psi dokáží být nejen nejlepšími přáteli člověka, ale umí se také postavit lidem, kteří jsou na jejich pány zlí. Upozornil na to zpravodajský server BBC.

Japonci zkoumali chování domácích mazlíčků pomocí "mazaného" experimentu: hlavní roli v něm hrálo samozřejmě krmení. Vědci totiž zjistili, že psi odmítají přijímat potravu od lidí, které dříve viděli chovat se nehezky k jejich pánům.

Psi před krmením zhlédli tři různé hrané situace. V prvním scénáři herec odmítl majiteli psa vydat objekt (roličku lepicí pásky) z krabice po tom, co ho o to požádal. Ve druhém neutrální herec "pomocník" nechal majitele, aby si objekt vzal. A konečně ve třetí situaci herec majiteli pásku z krabice sice nenabídl, ale ten ho o ni předtím ani nepožádal.

Po několika scénkách vědci přišli na to, že psi si berou pamlsky mnohem častěji od herců "pomocníků" než od těch, kteří se od jejich majitele odvrátili nebo se o něj nezajímali.

Výzkum, který vědci provedli s 54 psy všemožných plemen, může pomoci dalšímu zkoumání vztahu zvířat ke třetím osobám. Tomuto jevu se říká "sociální odposlech" a mezi jinými zvířaty, než jsou primáti, se vyskytuje pouze velice výjimečně.