Jak lidé vybírají ochranu proti slunečnímu záření? Vědci ve Velké Británii zjistili, že to pro zákazníky není vůbec jednoduché. Opalovací krémy jsou značeny dvěma způsoby a spotřebitelé se v různých typech krémů dost snadno ztrácejí. Upozornil na to zpravodajský server BBC.

"V označování opalovacích krémů je obrovský zmatek, výrobci by měli používat stejný systém hodnocení," upozorňuje britská Královská farmaceutická společnost.

Hlavním problémem je, že zákazníci nevědí, proti čemu se vlastně chrání. Většina lidí netuší, že běžně používané označení faktoru SPF (Sun Protection Factor) neznamená ochranu proti všem paprskům, které ze slunce na lidskou pokožku dopadají, ale pouze proti UVB (ultrafialové, středněvlnné) záření.

UVB jsou sice právě těmi paprsky, které způsobují spálení, při opalování by se však nemělo zapomínat také na ochranu proti záření UVA (ultrafialové, dlouhovlnné). Ta není značena SPF faktorem, ale hvězdami na obalech produktů. "Obě tato záření mohou poškodit kůži a způsobit rakovinu," upozornila Jayne Lawrencová z Královské farmaceutické společnosti.

Podle britských průzkumů mezi dvěma tisíci dotázanými pouze osm procent lidí vědělo, že hodnocení SPF na etiketě výrobu je ochranou pouze proti UVB záření. Patnáct procent dotázaných navíc přiznalo, že ani nečte, jaký faktor jejich opalovací krém má.

"Když si lidé vybírají nejvhodnější ochranu proti slunečnímu záření, neměli by se zbytečně ztrácet v komplikovaném systému hodnocení," dodala Lawrencová. Výrobci by podle ní měli systém zjednodušit tak, aby šlo ochranu odlišovat na nízkou, střední, vysokou a velmi vysokou.

Podle britského centra pro výzkum rakoviny by lidé měli používat nejméně dvě polévkové lžíce opalovacího krému každé dvě hodiny, které tráví na slunci. Mezi jedenáctou a třetí hodinou by se navíc vůbec neměli vystavovat přímému slunečnímu záření.

Právě nadměrné působení UV paprsků na lidskou pokožku je nejčastější příčinou rakoviny kůže, a to jak zhoubných, tak nezhoubných nádorů. Podle britské studie z roku 2011 způsobují až 86 procent melanomů ve Velké Británii.

Hlavním zdrojem přírodního UV záření je samozřejmě Slunce, ale odborníci varují, že UV záření mohou odrážet i sluneční lehátka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist