Peníze v bankomatech vysychají a mnoho obchodů už nepřijímá kreditní karty. Vláda v pondělí oznámila, že na šest dní uzavře banky, aby zabránila kolapsu bankovního systému. Zahraniční návštěvníci tak mohou brzy zjistit, že už nemají čím zaplatit za jídlo, dopravu i jiné služby. A v době, kdy řecká letní turistická sezona nabírá obrátky, může část turistů raději ukončit dovolenou předčasně.
"Tuhle rodinnou dovolenou jsme plánovali dva roky," řekl listu The Wall Street Journal Stephen Will, podnikatel z amerického Michiganu, který do Řecka přijel ve čtvrtek s manželkou a třemi dětmi.
"Jestli si ale nebudeme moci vybrat peníze, nevím, jestli tu zůstaneme déle než tři dny. V sobotu jsme vystáli dlouhé fronty a vyzkoušeli jsme pět bankomatů, ale ani jeden nám nevydal peníze. Je to absurdní situace, která škodí turistům i téhle nádherné zemi." Za rodinný výlet do Atén a na dva ostrovy v Egejském moři chtěl Will utratit asi 13 000 dolarů (zhruba 322 000 korun).
Do Řecka bez hotovosti nejezděte, radí cestovky Čechům. Bankomaty často nefungují - čtěte ZDE
Čeští turisté zůstávají Řecku věrní. Nahrává tomu i neklid v Africe - čtěte ZDE
Turistika je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro řeckou zadluženou ekonomiku. V loňském roce přímo přispěla 17 miliardami eur, tedy devíti procenty řeckého hrubého domácího produktu, prostřednictvím pobytů v hotelech. Dalších 45 miliard eur pak vynesly nepřímé příjmy v podobě útraty v obchodech, restauracích, turistických památkách a na dalších místech.
Novomanželé Valentina a Claudio Rossiovi z italského Milána přijeli do Řecka na líbánky. "Naše líbánky jsou v troskách," postěžovala si novomanželka. "Řecko už nějakou dobu dominuje novinovým titulkům, ale ani ve snu nás nenapadlo, že situace se takhle zhorší. Bankomaty nefungují a manažer hotelu v Aténách po nás chce zaplatit v hotovosti, protože banky budou zavřené, a on by při platbě kartou nedostal v dohledné době své peníze."
Také mnoho obchodníků si není jistých, co by měli dělat. "Koluje spousta zvěstí o kontrole kapitálu, a proto žádám od zákazníků platby v hotovosti, protože k platbám kartou bych se nemusel dostat," řekl Apostolis Jonas, majitel obchodu se suvenýry v centru Atén. "Na oplátku jim nabízím slevy, ale mnoho turistů jednoduše odejde. Každým dnem se blížíme k totálnímu finančnímu krachu."
Michael Glezakos, profesor financí na Aténské univerzitě, soudí, že napravení škod vzniklých v turistickém ruchu může trvat celé roky, pokud se možnost výběrů peněz a bezhotovostních plateb zastaví.
"Turistika a přeprava jsou jedinými průmyslovými odvětvími, která ještě přispívají ekonomice," řekl Glezakos. "Turisté, a zvláště pak ti, kteří přijedou sami, a ne v rámci organizované skupiny, tu utrácejí a předpokládají, že jejich bankovní a kreditní karty budou fungovat. Ale od první chvíle, co do naší země vkročí, narážejí na problémy. V zásadě jim tím říkáme, že tu nejsou vítáni a že jim nemůžeme zajistit ani ty nejzákladnější služby," dodal Glezakos.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist