Kdyby se dobrá atmosféra dala kousat, měla bych v Karlíně mozoly na zubech. „Mám ho strašně, strašně ráda,“ nadšeně zavýskne novinářka Martina, která má občas u stolku v kavárně Můj šálek kávy svou osobní kancelář. Firemní maily prokládá espresem a s plnou pusou čokoládového dortíku překotně sype tipy k návštěvě: „A už jsi byla v Minutce? Musíš i do Wokeru a na oběd do Polévkárny.“ A tak jsem se vydala na toulky po Karlíně a strávila dobu od snídaně až po závěrečný, vesele ovíněný (jak se řekne lehké opičce z piva, opivněný?) průchod tunelem na Žižkov.

Všichni chtějí jíst, a musí mít kde

Karlín je svébytná pražská čtvrť, která v posledních letech razantně mění svou tvář. „Šachovnicové město, kde řeka vzala vše staré a shnilé a díky osvíceným investorům vzniká moderní kosmopolitní čtvrť,“ říká o Karlínu architekt Jan Mackovič.

Se změnami přicházejí noví zaměstnanci a obyvatelé. A ti všichni si dopřávají pracovní snídaně a obědy, mají hlad, žízeň, chtějí odpočívat, přemýšlet a zajít na pivo nebo skleničku. Možná proto je Karlín v současné době místem, které nabízí mnohovrstevnatou skladbu gastronomie. New York to pořád ještě není, ale výjimečné to je.

Když chcete jít na kávu a čaj, jeďte do Karlína

„Do Šálku nemá cenu chodit, tam si nikdy nesedneš,“ tvrdí se o kavárně Můj šálek kávy v Křižíkově ulici, kterou provozuje česká pražírna Doubleshot. A já si myslím, že byste se neměli nechat odradit. Vecpěte se dovnitř a protlačte se k pultu s kávovarem. Budete šíleně překážet, ale uvidíte, jak se dělá dobrá káva. Všimněte si množství mlýnků a přístrojů a zkuste se zapovídat s obsluhou.

Kavárnu provozují Kamila Sotonová, Jarda Tuček a Jarda Hrstka – tři kávoví nadšenci, o kterých se dá s nadsázkou říct, že naučili Čechy pít kvalitní espreso. Pokud jste byli v Berlíně a stýská se vám po tamní atmosféře, zajděte si do Šálku v době líného nedělního dopoledne. Zase bude narváno, ale ten hustý hrozen rozesmátých lidí na ulici s pidihrníčky v rukou dělá Karlín Karlínem.

Ostatně sedmý den je v Karlíně trochu mrtvo. Na kávu na stojáka nebo do ruky zajděte ve všední den ke Zdeňku Smrčkovi a Adamu Dvořákovi do sympatického a roztomilého espreso baru Kafe Karlín na Sokolovskou. Velké kouzlo má i kavárna Mamacoffee ve stejné ulici, jejíž majitelé Marta Kolská a Daniel Kolský zde vytvořili relativně klidné místo, které doporučuji pro studium, přemýšlení, pracovní schůzku a tvůrčí lelkování.

Musíte ochutnat

Káva

Pevně se držte jako kormidla oblasti mezi Sokolovskou a Křižíkovou ulicí. Kavárenský trojlístek Můj šálek kávy, Mamacoffee a Kafe Karlín vám zajistí stálou hladinu kofeinu v žilách.
Všechny tři kavárny provozují lidé, kteří kávě skutečně dobře rozumějí a přípravu nemrví. Ať se vám ti skromní hoši a dívky pochlubí oceněním, které si vysloužili v baristických soutěžích! Rozhodně si nechte poradit a vyzkoušejte kromě espressa i překapávanou kávu nebo aeropress. Ale vlastně můžete ochutnat úplně všechno.  

 

Chačapuri

Jestli hubnete, vůbec do Polévkárny nechoďte. Chlebová placka plná sýra a dalších dobrot mi nabourala dietní režim. Ale radši zhubnu jinde. Hutné, syté, akorát mastné, vydatné a slané chačapuri se běžně peče v Gruzii a Arménii. A vy je můžete ochutnat v Polévkárně na Sokolovské nebo blízko Florence v Polévkárně paní Mančo na Křižíkově.
Radši vám nakopíruji dostupné varianty, ať to nemusíte hledat: chačapuri se sýrem, se sýrovo-špenátovou náplní, sýrovo-pórková varianta s estragonem, fazole nebo hovězí maso. Oběd, pozdní oběd, brzká večeře, pozdní večeře, s sebou domů, s sebou do práce. Pořád. 

 

Sladkost po obědě nebo před

To si takhle spokojeně kráčíte z oběda v Lokálu Hamburk a na Sokolovské vyškrábete z kapsy poslední drobné. Malý koláček v Domácím pekařství Simply Good v tom košíku na pultu nemůžete nechat.
Když nemají křehounké koláčky s drobenkou, nechte si poradit. „Pečení je vášeň,“ tvrdí majitelka Hana Šemíková. Tak to klidně nechte na ní. 

 

Víno

Že Pražáci neumějí pít víno, je blud. Přijdete na to v krásném vinném baru Veltlin na Křižíkově ulici, který založil propagátor autentických vín Bogdan Trojak. Pokud máte rádi francouzská vína, a nebo to potřebujete zjistit, zavítejte do vinného baru Na břehu Rhôny na Rohanském nábřeží.
Oba podniky mají skvělou atmosféru. Zahrádka, jaro, točení sklenkou a ňufání buketu.

 

Topinka u tunelu

Malý krajíček na kamnech sušeného chleba v Hostinci U Tunelu vám může zachránit večer. To sem zajdete na jedno, dáte si druhé a třetí. A tak se raději najezte. Topinky s hovězím tatarákem jsou hvězdou zdejšího jídelního lístku.

Od kávy k čaji je daleko, ale pije se to podobně. Ke kavárnám přidávám ještě skvělou čajovnu Tea Mountain v Křižíkově. „Už jsi byla v Tea Mountain?“ shodují se příspěvky na Facebooku, když se zeptáte, kam zajít. Čaj není bezpohlavní nuda, vaše láska k čaji může začít právě tady. Dejte si čas, ochutnejte, ptejte se. Vědí, že s čajem začínáte a máte doma jenom Pigi, ale vůbec to nevadí.

Svérázný Karlín: místa, kde to žije

Pojďme i tam, kde vrže stará podlaha a obsluha občas vyjde mezi hosty v papučích. V Karlíně musíte zažít kontrasty. Nové se mísí se starým, činžáky stojí vedle ryze moderních administrativních budov. A zabydlené a správně ošoupané putyky fungují vedle designových restaurací.

Malou svačinu koupíte v zapadlém a nenápadném FreshCube v Thámově ulici, kde je otevřeno jen do brzkého odpoledne. Neušklíbejte se, v okně je papundekl, ale chodí sem svačit celá redakce Economie.

Jestli se vám stýská po okurkovém nebo mrkvovém salátu v misce, musíte zavítat do jídelny Minutka. „Kuchyň velikosti fotbalového stadionu nakrmí půlku Karlína. Je to návrat do minulosti jako prase,“ komentuje jedna z návštěvnic podnik na Křižíkově ulici, který vznikl z původní závodní jídelny, přežil povodeň a obědy vozí po celé Praze. Nebojte se a vstupte do průjezdu!

Pokud máte rádi hudbu a jste tolerantní, večer si zamluvte místo v Café Frida na Karlínském náměstí. Slogan „Někdy tančit, někdy se opít, někdy snídat“ zcela vystihuje nenásilnou koncepci tohoto sympatického podniku. Křoupejte nachos, nabírejte guacamole a dejte si rum. Karlín je najednou tak mexický!

A také vietnamský. Tvrdí se, že se do Red Hot Chilli chodí kvůli půvabné provozovatelce. Její fotka na velkém posteru láká hosty hned u východu z metra, dáma je to skutečně krásná. Provozuje na Křižíkově příjemný podnik, který se vymyká naší zkušenosti s vietnamskými bistry. Já jsem si ze stručného a přehledného jídelního lístku objednala domácí limonádu, závitky s krevetami a plátky hovězího masa s koriandrem a nudlemi. Příjemně se sedí venku na zahrádce.

Karlínskou klasikou je Polévkárna na Sokolovské. Rychloobrátkový podničíček, kde si můžete k úžasné placce chačapuri vybrat u pultu z rejstříku několika polévek. Postát ve frontě, nevylít polévku z misky a urvat místo u malého stolečku. Osvědčená záležitost na 20 minut.

K pozdní večeři a zábavě se hodí Hudební restaurant Charleston na Křižíkově, který vás přenese do doby 30. let. Vzhůru a nechte se pohltit svérázným interiérem! Tedy vlastně zamiřte dolů do sklepa, už jen neotřelá výzdoba stojí za návštěvu.

Výtečným místem k žití, obzvlášť večer, je příjemně ututlaný Hostinec U Tunelu v Thámově ulici. Už dlouho mi nikdo nepřinesl ohřáté párky v kytičkované porcelánové míse. Odtud to máme po zavíračce přes tunel a kousek na Žižkov k pivnici U slovanské lípy na Tachovském náměstí a do legendárního podniku U vystřelenýho oka.
Ale to už jsme opivnění zabloudili do jiné čtvrti a pijeme na jiné téma.

Kdo chce v Praze dělat úspěšnou gastronomii, nemůže chybět v Karlíně

Karlín je atraktivní lokalita a jsou tu peníze. Dokladem je expanze vyhlášených podniků, příchod mimopražských firem nebo otvíračky světoznámých řetězců. Kde je poptávka, je i nabídka.

„My jsme hledali volný prostor cíleně právě v Karlíně,“ potvrzuje trend Tereza Bočková z prodejny s rakouskými potravinami J. Gruber Delikatessen, která vítá zákazníky od letošního března v blízkosti stanice metra Křižíkova. Mimochodem, dejte si tu teplou vídeňskou sekanou v housce a k tomu bylinkovou limonádu Almdudler.

O pár metrů vedle minulý týden slavnostně otevřel další pražskou pobočku kavárenský řetězec Starbucks. Svou prodejnu na Sokolovské ulici má i franšíza Sklizeno, která se zaměřuje na biopotraviny a suroviny z českých farem. Nechybí Bageterie Boulevard. Svou první pobočku ve čtvrti otevře i dosud brněnský My Food Market. V Presto Meet Marketu na Vítkově ulici si u řezníka koupíte flákotu, něco se o mase dozvíte a v sousedském bistru si můžete u loketbaru sníst třeba guláš z kližky.

Tomáš Karpíšek, který v Karlíně provozuje restauraci Lokál Hamburk, zaměřenou na českou klasickou kuchyni, rozšiřuje v této lokalitě portfolio o nový projekt s názvem Eska. Jaký bude, zatím nevíme. Ale Lokál Hamburk má všechna nej. Obsluhu jsme před otevřením vyrušili právě ve chvíli, kdy degustovala průřez celou denní nabídkou. „Abychom věděli, co vám doporučit,“ smáli se a pozvali k návštěvě.

Dobře ošetřené pivo, jídelní lístek plný českých pecek. Řízek na másle voní domácky a romanticky připomíná aroma vánočního cukroví. „Nechcete přidat?“ švitoří slečna servírka když vidí, že to šmrdláte na sucho a ke knedlíkům vám přilije omáčku naběračkou. Večer je tu narváno, a tak si naplánujte stání s půllitrem venku u parapetu.

Svatba, pohřeb, zásnuby, rozchod

Karlín je pestrý a vyplatí se v tom obdélníku mezi viaduktem, řekou, Vítkovem a Invalidovnou zůstat. Určitě sem přijeďte hladoví. Najdete tu pestrý mix gastronomických žánrů od kaváren přes bistra, restaurace, jídelny, bary, degustační zóny, pivnice až po paluše, o kterých nevíte co si myslet, protože si do nich netroufnete vejít.

Z podniků, které tepou životem a můžete sem vzít babičku i obchodního partnera, vás pošlu na Sokolovskou do podniku Krystal Mozaika Bistro. Na obchodní schůzku, pracovní oběd nebo posezení s přáteli se hodí Bistro proti proudu na Březinové – v nově otevřeném podniku doporučuji mimo jiné ochutnat obsah vitríny se sladkostmi, pečou si převážně sami. Na víno si zajděte do Veltlinu nebo vinného baru Na břehu Rhôny na Rohanském nábřeží.

Chutě thajské, indonéské, vietnamské a japonské kuchyně můžete téměř donekonečna zkoušet v sexy Woker Bistru na Urxově. Jejich ramen – japonská polévka s masem, pošírovaným vejcem a nudlemi – mě postavil na nohy. Na toaletu se chodí legračně přes ulici do vedlejšího Porta, ale vůbec to nevadí.

Jeden podnik jsem měla na ušmudlaném papírku se seznamem adres napsaný, ale nakonec máma odrostlých puberťáků nenašla odvahu dovnitř vstoupit. Kavárna Divoké matky (pro vás a vaše spratky) na Hybešově ještě na průzkum čeká. „Tam bych nešel!“ zděsil se bezdětný kamarád Robert, když jsem ho lákala ke společné návštěvě. Ale myslím, že Zuzana Kolková i herečka Kristýna Boková, které komunitní kavárnu s fotoateliérem provozují, budou právě za takový úděs rády.

Tak takhle nějak chutná Karlín mně, přátelé. A jak lahodí vám?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist