Cestovní ruch na Slovensku se po loňském výraznějším úbytku zahraničních klientů letos vrátil k růstu. Hoteliéři v zemi pod Tatrami přitom ubytovali více domácích turistů i hostů ze zahraničí. Vyplývá to z údajů Slovenské agentury pro cestovní ruch, která má na starosti kromě jiného propagaci Slovenska v zahraničí.

V prvním letošním čtvrtletí se na Slovensku ubytovalo zhruba 304 500 cizinců, což představuje meziroční nárůst o 3,6 procenta. Ani tento výsledek ale nesmazal propad z prvního kvartálu minulého roku, kdy slovenští hoteliéři zaznamenali o bezmála 13 procent méně zahraničních hostů než rok předtím.

Zlepšení výkonů cestovního ruchu naznačovali už slovenští provozovatelé lyžařských středisek. Na rozdíl od loňské zimní turistické sezony, kterou na Slovensku poznamenalo teplé počasí a nedostatek sněhu, tentokrát navštívilo největší skiareály více lyžařů.

Tradičně nejpočetnější zahraniční klientelou v ubytovacích zařízení na Slovensku zůstali Češi. V období od ledna do konce března počet hostů z Česka vzrostl o 8,1 procenta na téměř 85 700 návštěvníků. Ve stejném období loni ubyla v meziročním srovnáním na Slovensku až šestina českých turistů.

Více turistů přijelo na Slovensko i z dalších zemí, které jsou klíčové pro slovenský cestovní ruch, například z Maďarska, Polska, Rakouska nebo z Německa. "Návštěvnost turistů ze zmiňovaných trhů vzrostla natolik, že i navzdory přetrvávajícímu výpadku dovolenkářů z Ruska a z Ukrajiny dosáhla čísla za první kvartál plusových hodnot," uvedla agentura.

Vyšší počet turistů na Slovensku přispěl k nárůstu příjmů odvětví cestovního ruchu, které se ve sledovaném období zvýšily o více než dvě procenta na 405,2 milionu eur (11 miliard Kč).

Slovensko se letos přidalo k iniciativě zemí visegrádské čtyřky, které se dohodly na společném postupu v oblasti cestovního ruchu. Cílem je přilákat do regionu střední Evropy turisty ze vzdálenějších zemí. Vedle Slovenska je členem visegrádské čtyřky ještě Maďarsko, Polsko a Česká republika.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist