V květnu kulminuje jarní aukční sezona. Několik opravdových skvostů přinese v neděli na trh síň 1. Art Consulting. Především to bude mnohokrát vystavované Zátiší s lahví chianti (Zátiší s kytarou a ovocem) Emila Filly (1924), původně ze sbírky Jaroslava Borovičky restituované z Národní galerie. Fillův radostný obraz hojnosti má vyvolávací cenu 5,5 milionu korun.

Abstraktní Krajina (Modrá krajina), jeden z mála obrazů Karla Malicha (1961), půjde do aukce s cenou 1,45 milionu korun. Na stejné ceně začne dražba obrazu Bez názvu Václava Boštíka (1988−1989) z majetku newyorského obchodníka a sběratele Stuarta Levyho, který nakupoval přímo v ateliéru.

V aukci bude i řada vynikajících plastik, například Odysseus Jana Koblasy, který byl k vidění na retrospektivě v Jízdárně Pražského hradu. Dražit se budou i plastiky Huga Demartiniho, Stanislava Kolíbala a dalších. Zájemci o fotografie Františka Drtikola jistě ocení jeho dva vzácné akty, fotolitografii Dívčí akt z roku 1923 a Akt s draperií, bromostříbrnou kontaktní fotografii z poloviny 20. let.

Šperkařka Lada Vosejpková (* 1970) kombinuje nejraději patinované stříbro s kameny a vytváří autorské šperky v jediném exempláři. Každý z nich je drobnou sochařskou prací. Do nedělní aukce síně AAA v Ostravě se dostalo pět jejích broží a náhrdelník s vyvolávacími cenami 2200−3000 korun. Z tvůrčích zdrojů regionu pocházejí dva obrazy malíře sociálních témat Aloise Zapletala, Smutek na Ostravsku a Chudá rodina na Ostravsku z roku 1922. Z roku 1920 je plátno Jihočeská pouť krajináře Jana Kojana.

V neděli se bude dražit umění také v Bratislavě, v katalogu síně Art Invest jsou převážně díla slovenských umělců 20. století. V aukci nechybí známá jména představitelů moderny, Bazovský, Benka, Galanda… Dvakrát přijde pod kladívko obraz Endreho Nemese z let 1941 a 1943. Zajímavý je kubizující Harlekýn Jána Mudrocha. Dominantou aukce je ovšem obraz Idyla z Bretagne Imricha Weinera-Kráĺe (1947), který se bude vyvolávat za 94 000 eur (přes 2,5 milionu korun). V českých rodinách je dosud mnoho děl slovenských autorů, hlavně z doby, kdy studovali a působili v Praze. Pro jejich majitele mohou být bratislavské aukční výsledky zajímavým vodítkem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist