Moderní pozlacené kašny podle návrhu Ondřeje Císlera před plzeňskou renesanční radnicí
Foto: Shutterstock
Každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci se mohou lidé od května do září vydat na výlet po zapomenutých či opomíjených místech Plzeňska. Dva nové okruhy, jež budou pro veřejnost přopraveny od července a srpna, zavedou k plzeňským mostům a lávkám a představí zajímavé památné stromy Plzeňska. Cykloprohlídky s průvodcem jsou placené, dospělí za ně zaplatí 50 korun, děti 20 korun.

Dva nové okruhy nabídne letos zájemcům o cyklistiku na Plzeňsku 12. ročník cykloprohlídek s průvodcem. Každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci se mohou lidé od května do září vydat na výlet po zapomenutých či opomíjených místech regionu. Dva nové okruhy, které budou mít premiéru v červenci a srpnu, zavedou k plzeňským mostům a lávkám a představí některé zajímavé památné stromy Plzeňska, řekla ČTK cykloprůvodkyně Radka Žáková.

Během let vzniklo postupně kolem dvou desítek tras, po kterých cykloprohlídky s průvodkyní jezdí. Nabízejí kratší, plzeňské a delší, mimoplzeňské výlety. Cyklisté se během nich dostanou například do kraje kaolinových dolů, ke Koterovské vyhlídce, po historii plzeňských řek, za kamennými kříži, po přírodních zajímavostech a výhledech a podobně.

Nový okruh zaměřený na plzeňské mosty a lávky, který se pojede poprvé 9. července, představuje třicetikilometrový výlet. "Ukáže cyklistům některé staré zajímavé mosty a také nové lávky, které jsou součástí systému takzvaných plzeňských greenways," uvedla průvodkyně.

Srpnová premiéra okruhu po památných stromech Plzeňska měří 55 kilometrů a představí několik památných stromů blízko Plzně včetně jejich zvláštností. Cyklisté se také dozvědí víc o tom, proč a které stromy jsou chráněny státem, o roli hraničních stromů nebo o dýchacích kořenech stromu, který roste v močálech.

Cykloprohlídky s průvodcem jsou placené, dospělí za ně zaplatí 50 korun, děti 20 korun a maximálně čtyřčlenná rodina celkem 100 korun. Cena zahrnuje cyklomapu Plzně a letáky pro cyklisty.

Více o cykloprohlídkách včetně termínů vyjížděk se dozvíte zde.