Bar na Ještědu (rok 2014)
Foto: ČTK
Na obnovu baru Avion v horském hotelu a vysílači Ještěd v Liberci přispělo v internetové sbírce přes sto lidí. Bar se vrací do původní podoby ze 70. let minulého století, kdy byla stavba Ještědu dokončena. Z původních prvků se zachoval jen masivní barový pult, police a osvětlení. Z křesílek přežilo jediné, zmizely stolky bubnového tvaru i barové židle připomínající popelníky.

Úspěchem skončila časově omezená sbírka na obnovu původních částí interiéru baru Avion v horském hotelu a vysílači Ještěd v Liberci. Vybrat se podařilo 169 670 korun, téměř o 40 tisíc korun více, než bylo potřeba. ČTK o tom informovala předsedkyně spolku Ještěd 73 Milena Lánská. Spolek se na obnově interiérů podílí.

Ve dvouměsíční sbírce bylo potřeba získat minimálně 130 000 korun. Pokud by se to nepovedlo, peníze by dostali dárci nazpět. V rámci internetové sbírky na portálu Katalyzátor přispělo více než sto lidí. "V nejbližších dnech budeme lidem posílat dárky, které si za své příspěvky mohli vybrat," uvedla Lánská. Každý z dárců podle ní také obdrží pozvání od hotelu na kávu ke stolku do obnoveného baru.

Bar se vrací do původní podoby ze 70. let minulého století, kdy byla stavba Ještědu dokončena. Z původních prvků se v baru zachoval jen masivní barový pult, police a osvětlení. Z kovových křesílek se dochovalo jediné, ovšem s novým čalouněním, zmizely stolky bubnového tvaru i barové židle připomínající tvarem popelníky. Na obnově spolupracuje spolek s autorem původního vybavení, architektem Otakarem Binarem. Repliky se v detailech od originálu odlišují. Například u podsvíceného barového stolku žárovky nahradilo moderní LED osvětlení.

"Vyrobit zdařilé repliky, byť máme kvalitní podklady, není vůbec snadné. Na každém kusu nábytku se podílí několik řemesel, často jsou kvůli rozličným technologiím z různých míst v republice. Cena jednoho křesílka se pak dostane na 31 000 Kč, u podsvíceného stolku dokonce 38 500 Kč," uvedla už dříve Milena Lánská.

Hotel a vysílač Ještěd patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Vrátit interiéru původní podobu se spolek Ještěd 73 snaží už třetí rok. Předloni se mu povedlo zhruba za půl milionu korun obnovit salonek, od loňska se zaměřuje na prostory sousedního baru.

Projekt je rozdělený na dvě etapy, první stála 595 000 korun, druhá si vyžádá 328 000 korun. "Zbývá nám sehnat posledních 40 000 korun," řekla Lánská. Na druhou etapu kromě lidí zapojených do sbírky přispěl i Liberecký kraj částkou 100 000 korun a studenti a absolventi liberecké fakulty architektury.

Hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973. Stavba je národní kulturní památkou a lidé ji v anketě zvolili českou stavbou 20. století. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které Ještěd získaly za 85 milionů korun. Dalších více než 50 milionů od té doby investovaly do jeho oprav. Je schválen záměr obnovy památky a dalším krokem bude zpracování projektové dokumentace. Náklady na opravy se odhadují na desítky až stovky milionů korun.