Podle aktuálních informací bude letošní lezecká sezona na nepálské straně Mount Everestu nakonec nejspíš po zemětřesení pokračovat. První expedice by do oblasti mohly vyrazit už příští týden. Vyplývá to z prohlášení zástupce tamního ministerstva turismu. Lavina v sobotu zasypala polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky jich zranila. Nyní prý ale už oblast pro horolezce není riziková. Bilance otřesů půdy o síle 7,8 stupně stoupla na 5844, uvedlo nepálské ministerstvo vnitra.

"Expedice budou pokračovat příští týden," citovala dnes agentura Reuters Tulsiho Prasáda Gautama z ministerstva turismu. Cesta na vrchol Everestu je v současné době neprůchodná, protože série lavin zničila lana a žebříky v oblasti ledopádu Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem. Tým s názvem Icefall Doctors by měl ale tuto trasu v průběhu jednoho týdne opravit, dodal Gautam. 

Mnoho horolezců už nejvyšší horu světa opustilo a výstup se rozhodli zrušit. Jiní ale stále doufají, že se na vrchol vysoký 8848 metrů dostanou. Podle Gautama zůstalo v základním táboře asi 60 až 70 horolezců. Očekává ale, že jich ještě přibude a o výstup se pokusí více než 350 lidí. Když se k tomu připočtou místní horští průvodci, šerpové, na Mount Everest se dostane tak 700 osob, což je běžné číslo pro každou jarní sezonu, dodal pracovník ministerstva turismu.

Některá lana pohřbená pod lavinou u ledopádu Khumbu prý budou vytažena a znovu použita. Ta velmi stará a poničená ale nahradí lana nová a rovněž i nové žebříky, které už byly dovezeny do základního tábora. Místní představitelé také uvažují o tom, že by letošní sezonu prodloužili až do začátku června pro ty, kteří si pořídili devadesátidenní povolení pro výstup na Everest. Po prvním červnu ale většinou v Nepálu začíná období monzunů, kdy už se na vrchol dá dostat jen stěží.

"Většina výstupů na Everest se každoročně uskuteční v krátkém časovém období mezi 10. a 20. květnem, kdy jsou pro expedice nejpříznivější podmínky. Je tedy příliš pozdě na to, aby horolezci mohli ještě pomýšlet na návrat na horu a pokus o její zdolání před začátkem monzunových dešťů," řekl Gordon Janow ze společnosti Alpine Ascents International se sídlem v Seattlu.

Například jeho tým se chystá region opustit, i když někteří členové možná v Nepálu zůstanou, aby pomáhali lidem postiženým zemětřesením. Co se týče dalších výstupů na Everest, jsou jakékoli plány podle něj příliš vzdálené. "Příští lezecká sezona bude až zase za rok a teď se více soustřeďujeme na Nepál a pomoc místním obyvatelům," dodal. 

Rovněž Dave Hahn, průvodce ze společnosti Rainier Mountaineering, prohlásil, že sezona na Everestu pro jeho agenturu skončila a expedice míří domů. "Dospěli jsme k nevyhnutelnému závěru, že vrchol Everestu je v roce 2015 pro náš tým mimo dosah," konstatoval Hahn.

Horolezec a filmař specializující se na Mount Everest David Breashears se svým týmem firmy GlacierWorks se v úterý podílel na čištění základního tábora a chystá se ještě tento týden vrátit do nepálské metropole Káthmándú, sdělila Ellen Golbransonová z této společnosti. Breashears se na Everest vydal dokumentovat změny himálajských ledovců.

"Také týmy pokoušející se zdolat Everest ze severní, tibetské strany byly o víkendu svolány do základního tábora, kde vedly diskuse s čínskými úředníky, zda ve zbývajících týdnech jarní lezecké sezony bude možné na vrchol vystoupat," sdělil Adrian Ballinger, průvodce z kalifornské společnosti Alpenglow Expeditions.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist