Nejšťastnější zemí na světě je Švýcarsko, nejméně šťastní lidé naopak žijí v západoafrickém Togu. Česká republika se v žebříčku štěstí umístila na 31. místě. Vyplývá to ze Zprávy o štěstí ve světě, kterou pro Organizaci spojených národů vypracovala organizace SDSN. Štěstí vědci zkoumali v celkem 158 státech.

Šťastné země

Nejšťastnější a nejméně šťastné země na světě:

Šťastné země Nešťastné země
1. Švýcarsko 158. Togo
2. Island 157. Burundi
3. Dánsko 156. Sýrie
4. Norsko 155. Benin
5. Kanada 154. Rwanda
6. Finsko 153. Afghánistán
7. Nizozemsko 152. Burkina Faso
8. Švédsko 151. Pobřeží slonoviny
9. Nový Zéland 150. Guinea
10. Austrálie 149. Čad
31. Česká republika

Za Švýcarskem se na předních příčkách indexu štěstí umístily Island, Dánsko, Norsko a Kanada. Do první desítky se dostaly ještě Finsko, Nizozemsko, Švédsko, Nový Zéland a Austrálie. Spojené státy se umístily na 15., Německo na 26. a Francie na 29. místě.

Česká republika obsadila 31. příčku, lidé jsou tu zhruba stejně šťastní jako v Argentině či Uruguayi. Až za Českem se umístily například i jihoevropské země jako Španělsko (36.) a Itálie (50.). Méně než v České republice jsou podle indexu lidé šťastní i na Slovensku (45.) a v Polsku (60.). Rusko obsadilo 64. a Čína 84. pozici.

Nejméně šťastní jsou lidé především v afrických zemích a státech postižených dlouhodobými konflikty. Nejnižší příčky v žebříčku štěstí obsadily Togo, Burundi, Sýrie, Benin, Rwanda a Afghánistán.

Zpráva, kterou financovala OSN, vychází z průzkumu provedeného v letech 2012 až 2014 Gallupovým ústavem. Respondenti měli na stupnici od jedné do deseti hodnotit, jak jsou právě šťastní a také jak jsou celkově spokojeni se svým životem.

Podle autorů studie ovlivňují pocit štěstí v dané zemi z největší části faktory jako hrubý domácí produkt na obyvatele, délka života, korupce, svoboda se rozhodovat, štědrost spoluobčanů a existence někoho blízkého, o koho je možné se opřít. Zpráva také zdůrazňuje, že i když většina nejšťastnějších zemí patří také k nejbohatším, samotný příjem není tak důležitým faktorem štěstí jako osobní svoboda a podpora společnosti.