Podle původní myšlenky měla vyhlídková věž stát na vrcholu Kozákově (744 m n. m.) už počátkem 20. století. Po úmrtí semilského rodáka, politika a novináře Františka Ladislava Riegera (1903) měl být na jeho počest postaven na Kozákově vyhlídkový památník. Stavba ale nikdy realizována nebyla.

V červnu 1928 zde byla otevřena turistická Riegrova chata, kterou po válce vlastnil podnik Restaurace a jídelny; ubytovací kapacita sloužila vojákům. Poté chátrala, až ji koupil v roce 1996 semilský odbor Klubu českých turistů.

Co navštívit

Turistické cíle mikroregionu Kozákov:

Údolí Jizery – Riegrova turistická stezka

Kozákov

Skalní města Chléviště či Drábovna

Měsíční údolí

Jeskyně Kudrnáčova pec

Radostná studánka

Votrubcův lom a muzeum polodrahokamů

Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech

Prackovský vrch

Krkavčí skála

Masarykova vyhlídka

V květnu 1994 byla zahájena výstavba železné věže vysoké 48 metrů sloužící pro vojenské účely, která zároveň dostala vyhlídkový ochoz pro turisty. Za dobré viditelnosti z něj mohou návštěvníci spatřit vrcholky Krkonoš, Jizerských hor, Českého ráje nebo Českého středohoří.

Kozákov je významnou křižovatkou cest a stezek, především pak výchozím bodem naučné stezky "Kozákov" směřující na Drábovnu do Měsíčního údolí, k Votrubcovu mlýnu a končící u studánky Radostná. Na Kozákov směřuje deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje, a proto je oblíbeným místem turistických akcí a pochodů.

Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra Drábovna. Na severu směrem k Hamštejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec – kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.

Na Kozákově jsou rovněž výborné podmínky pro paraglidisty, kteří se tu učí vzlétnout pod odborným dohledem školených instruktorů, aby následně mohli pozorovat celou oblast z ptačí perspektivy. Na své si zde přijdou i nadšenci do horských kol.