Bratři Richard a Maurice McDonaldovi si první restauraci otevřeli už v květnu 1940 ve slunné Kalifornii. O osm let později pak přišli s myšlenkou sériové výroby hamburgerů, která brzy přitáhla i další podnikatele. Mezi těmi, kdo si od McDonaldových koupili licenci na provozování rychlého občerstvení, byl také potomek českých imigrantů Ray Kroc. Svůj podnik otevřel 16. dubna 1955 v Des Plaines v Illinois.
"Bylo mi dvaapadesát, měl jsem cukrovku a bolavá kolena. Byl jsem ale přesvědčen, že to nejlepší v mém životě je ještě přede mnou," vzpomínal Kroc na začátky svého podnikatelského triumfu.
Co v Kalifornii viděl, Kroce zaujalo. Jídlo se připravovalo v kuchyni, kde měl každý zaměstnanec své pevné místo a každý krok byl přesně definován. Byla to vlastně jakási obdoba průmyslové pásové výroby, kterou v Americe zpopularizoval Henry Ford se svým modelem T, jen převedená do gastronomie. Restaurace provozovaná Rayem Krocem byla sice už devátým McDonald's v pořadí, až jeho zapojení do podnikání kalifornských bratří ale odstartovalo jeho vzestup.
Ruský úřad požaduje u soudu zákaz některých produktů firmy McDonald's - čtěte ZDE
Dětské menu s hračkou i heroinem. McDonald v Pittsburghu prodával drogy v Happy Mealu - čtěte ZDE
Kroc převzal další šíření značky (kromě domovské Kalifornie a sousední Arizony, kde si ji i nadále nechali pod svými křídly bratři McDonaldové) a počet podniků se díky tomu rychle zvyšoval. V roce 1959 už bylo po celých Spojených státech 102 restaurací a začátkem 60. let nakonec Kroc bratry McDonaldovy vyplatil. Za své jméno a koncepci dostali tehdy slušných 2,7 milionu dolarů a jejich někdejší franšízant se stal neomezeným pánem společnosti.
Historie McDonald's
Muž, jehož kořeny sahají na Plzeňsko, své stopy zanechal také v pojetí restaurací s velkým písmenem "M" ve znaku. Z dětství si přinesl pedantickou zálibu v pořádku a pobočky McDonald's musely být zářivě čisté, od kuchyňské podlahy přes uniformy zaměstnanců až po parkoviště. "Když máš čas se flákat, můžeš hadrem máchat," dá se parafrázovat jedno jeho rčení. Úspěch McDonald's je spjat i s propracovaným marketingem, například v roce 1963 se maskotem stal klaun Ronald McDonald, který lákal hlavně děti.
Ray Kroc také říkal, že "nadání skutečného obchodníka spočívá v jemném umění přimět zákazníka dělat to, co chcete vy". Svým zákazníkům ale uměl vycházet vstříc – místo restaurace s hromadou neznámých druhů příborů a upjatými číšníky jim nabídl místo, kde je obsloužil přátelský prodavač. Navíc jídlo nestálo mnoho a nebylo potřeba se objednávat. Už v roce 1963 se i díky tomu otevřela 500. restaurace a řetězec se chlubil miliardou prodaných hamburgerů.
Koncem 60. let společnost zahájila expanzi do zahraničí; první neamerické pobočky se objevily v Portoriku a Kanadě. V roce 1984, kdy Ray Kroc ve věku 81 let zemřel, byl McDonald's největší restaurací světa – do jeho poboček přišlo 17 milionů zákazníků denně.
Kromě úspěchů se ale firma musela potýkat i s kritikou – kvůli prý nezdravé nabídce jídel (reagovala například saláty) nebo neúctě k životnímu prostředí (dnes McDonald's propaguje třídění i šetření energií). V Oxfordském slovníku angličtiny se dokonce objevil termín McJob, označující ubíjející špatně placenou práci s malým potenciálem. Řetězec se tehdy dotčeně ozval s tím, že více než půlka manažerů firmy začínala jako prodavači burgerů.
Obamová chválí McDonald's. V Happy Meals bude ovoce, zmizí polovina hranolků - čtěte ZDE
4 tisíce dolarů zamražené v billboardu. McDonald's přišli s neotřelou reklamou - čtěte ZDE
Firma se ovšem potýkala rovněž s vyslovenými pomluvami – v 70. letech se třeba říkalo, že McDonald's do hamburgerů přidává červy. Kroc to tehdy poněkud cynicky vyvrátil tvrzením, že libra červů je čtyřikrát dražší než libra hovězího.
Nic z toho ale postavení firmy neohrozilo, postupný pokles tržeb v USA vyvážila expanze po světě. Dnes McDonald's působí téměř ve 120 zemích, tržby za rok 2013 přesáhly 28 miliard a zisk 5,5 miliardy dolarů.
První Krocova restaurace už každopádně neexistuje, v roce 1984 byla srovnána se zemí. Na jejím místě vznikla věrná replika, ve které je dnes muzeum, před nímž je vystaveno i pár dobových aut. A pokud má někdo z návštěvníků chuť na hamburger, stačí mu přejít ulici do skutečného McDonaldu.
Historie McDonald's
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist