Jihočeská společnost přátel hudby (JSPH) obnovila myšlenku na stavbu Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka, takzvaného Rejnoka. Projekt loni na podzim před volbami zastavila českobudějovická radnice. Předseda JSPH Antonín Kazil ve čtvrtek uvedl, že od nového vedení magistrátu cítí větší podporu. Stavbu za přibližně dvě miliardy korun navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický.

"Rejnok neusnul, i když to tak vypadalo. Pracujeme dál na projektu, který má stále platné územní rozhodnutí, a chceme s ním seznámit novou radu města. Chtěli bychom letos začít projektovat dokumentaci ke stavebnímu povolení," řekl novinářům Kazil.

Minulé vedení radnice přípravy zastavilo kvůli nejasnostem kolem investora. Podle Kazila bude nyní projekt žádat o podporu z programu evropských dotací IROP. Ta by případně mohla zajistit až třetinu odhadované částky.

Vedení radnice se zatím otázkou stavby Rejnoka konkrétně nezabývalo. "Ale já osobně například pana Kazila v tomto podporuji a souhlasím s tím, že České Budějovice potřebují koncertní síň. I když připouštím, že stále existuje řada otazníků, a musíme poctivě zvážit, jak velká investice je pro takovou stavbu reálná," řekl náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Rejnok získal v roce 2013 územní rozhodnutí. Stavba by měla vzniknout na ploše několika desítek tisíc metrů čtverečních v areálu bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory.

Kaplického stavba koncertního centra v Českých Budějovicích zaujala. Při tvorbě studie se radil s významnými hudebníky, navštívil obdobná zařízení v Evropě. Se svým týmem Future Systems navrhl Kaplický pro Budějovice černý zvlněný objekt připomínající rejnoka. Mají v něm být mimo jiné dva sály nebo například knihovna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist