Některé ze stávajících dřevěných lávek v minulosti zničilo bombardování za druhé světové války, požár nebo povodeň a obce je poté nahradily kopiemi. Zcela obnoven byl mimo jiné most, který od 14. století stál v Radošově na Karlovarsku a v minulém století ho zničil požár. Po rekonstrukci v roce 2003 ho může využívat i automobilová doprava.
Podobný osud potkal i další dva mosty přes Ohři. Lávku v Kynšperku nejdříve zničilo bombardování v roce 1945 a pak povodeň o pět let později. Byl však znovu obnoven, přičemž poslední opravou prošel asi před šesti lety, řekl ČTK starosta Kynšperka Tomáš Svoboda. Během války byla zničena i dřevěná lávka v Chebu, v roce 1945 byla obnovena.
Most přes Ohři v části Radošov v Kyselce na Karlovarsku je dlouhý 62 metrů. Foto: ČTK
Původní už není ani most, který od roku 1746 spojoval kostel svatého Vojtěcha a faru ve Vejprnicích na Plzeňsku. V roce 1972 byl v tak špatném stavu, že byl stržen a nahrazen kopií, která podle obecní kroniky přišla na 80 000 československých korun. V roce 1996 byla opravena i jeho šindelová střecha. Naopak bez náhrady zůstal most ve Štěnovicích u Plzně. V roce 2002 ho smetla povodeň a nic se z něj nedochovalo, řekla ČTK štěnovická kronikářka Alena Vlčková.
Zřejmě nejstarší dochované dřevěné mosty se střechou jsou na Brněnsku a Chrudimsku. Most přes Svratku v Černvíru leží nedaleko hradu Pernštejn a byl vyroben v roce 1718 z jedlového dřeva. Obec nechala technickou památku před pěti lety s pomocí kraje opravit. "Zájem o něj je poměrně velký. Leží na jedné ze stezek k hradu," řekl starosta obce Josef Vojta.
Dřevěné mosty v Česku
Most v obci Kočí byl postaven v roce 1721 a vede k dřevěnému gotickému kostelu, který nechala postavit na konci 14. století královna Žofie. Před pěti lety byl prohlášen Národní kulturní památkou. Kostel i most patří církvi, dosud se však o ně starala obec, která v předchozích třech letech na jejich údržbu dala 600 000 korun. Podle starostky Jany Bröcklové se ale obec už rozhodla přenechat starost na církvi a státu, malému příspěvku se ale nebrání.
O něco mladší, z roku 1870, je most zvaný rechtle v Lenoře. Spojuje břehy Teplé Vltavy a sloužil k zadržování a vypouštění dřevěných polen, která se plavila po řece do papíren ve Větřní. Před časem mu ale hrozila zkáza, naposledy byl totiž opravován v roce 1985. Obec získala na rekonstrukci dotaci z programu ROP Jihozápad a most je nově zkolaudovaný.
Podobně stará je lávka přes Svratku ve vsi Švařec u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku, zrekonstruována byla ale už před asi deseti lety. Podle Františka Dospíšila, starosty sousední obce Koroužné, pod niž Švařec spadá, se na nákladech podílely kraj i ministerstvo kultury.
Ke zřícenině Zlenice, známé z Ladových obrázků, vede nový dřevěný most - čtěte ZDE
Čeští architekti postavili mystickou dřevěnou "útulnu". Místní jí říkají Archa Neonova - čtěte ZDE
Roubený krytý most v Bystré nad Jizerou na Semilsku, který je na seznamu ohrožených památek, pochází z roku 1922. Ještě před třemi lety mohla po mostě jezdit i auta, dnes je jen pro pěší. Obec by proto začala s jeho rekonstrukcí ještě letos, potřebných šest milionů korun ale nemá, proto shání dotace.
Ve velmi špatném stavu byl před časem i jeden ze dvou dřevených mostů ve Verdeku u Dvora Králové nad Labem. "Podařilo se ho opravit a lidé přes něj opět mohou chodit," řekla ČTK památkářka dvorské radnice Táňa Nováková.
Zrekonstruován byl i další z pěti dřevených mostů v Královéhradeckém kraji, a to most přes Úpu v Suchovršicích na Trutnovsku. Drobnější úpravy jej podle starostky Lenky Hozové čekají i letos. V kraji jsou kryté dřevěné lávky i v Havlovicích v Ratibořickém údolí a Pekle nad Zdobnicí.
Dřevěné mosty v Česku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist