Obec Malá Skála v Českém ráji hledá provozovatele zříceniny skalního hradu Vranov neboli Panteonu. Předchozímu nájemci smlouva vypršela, nový vzejde ze soutěže. Bude rozhodovat nejen cena za pronájem, ale i šíře nabídky pro turisty. ČTK to dnes řekl starosta obce Michal Rezler.
Vranov je považován za unikátní spojení zříceniny středověkého hradu s duchem evropského romantismu. Památku na strmém útesu nad Jizerou během sezony navštíví kolem 15 tisíc lidí. V letošní sezoně může být Vranov pro turisty zajímavější tím, že po skončení oprav bude po více než čtyřech letech kompletně přístupný.
Turisté se od září 2010 nedostali do kaple, postavené v duchu romantické gotiky, a na vyhlídku. Důvodem byla zřícená opěrná zeď postavená na úzkém pískovcovém bradle. Oprava skončila až loni v prosinci. Obec původně předpokládala, že poškozenou část opraví mnohem rychleji, neuspěla ale s žádostmi o dotaci. Proto opravu za 3,7 milionu korun zahájila až loni na jaře a hradila ji jen ze svého rozpočtu.
Oprava zřícené opěrné stěny na skalním hradu Vranov neboli Pantheonu v Českém ráji (na snímku z dubna 2014). Foto: ČTK
Kvůli nejistotě, kdy se oprava uskuteční, smlouvu s předchozím provozovatelem obec každoročně prodlužovala o rok. "Měli jsme s ním džentlmenskou dohodu, že prostory do měsíce vyklidí, pokud to bude během oprav potřeba," řekl Rezler.
Nájemce za sezonu platil zhruba 130 000 Kč, nyní očekává obec, že získá více. "Cena ale nebude rozhodující, chceme, aby Vranov fungoval hlavně pro turisty," vysvětlil starosta. Zájemci proto musejí v nabídce uvést otevírací dobu pro jednotlivé měsíce a jaký doprovodný program plánují pro návštěvníky. Smlouvu chce obec uzavřít na dva roky, nabídky je možné posílat do 16. března.
Dá se vypít národní památka? Na zámku našli jedinečnou sbírku vína za 20 milionů korun - čtěte ZDE
Víno a koňak objevené v podlaze hradu Bečov má cenu 20 milionů - čtěte ZDE
S délkou téměř 400 metrů je považován Vranov za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách. Jako panteon čili památník slavných upravil zpustlý hrad v 19. století podnikatel F. Z. Römisch. V areálu hradu i v okolních lesích nechal vybudovat pomníky a mohyly vynikajících i mytických osobností evropské politiky a kultury. Po jeho smrti ale areál hradu chátral a mnoho z toho, co tvořilo někdejší Pantheon, podlehlo zkáze nebo bylo zničeno.
Malá Skála je známá rovněž jako místo pořádání hudebního festivalu Benátská noc, který se zde konal na konci července už od roku 1993. Začínal ještě na místní Žluté plovárně a jeho průběh byl v mnoha směrech partyzánský. Šatny účinkujících byly v obýváku rodinného domku, například Kamil Střihavka s Katapultem měli dohromady jednu sedací soupravu. Pódium bylo postaveno z lešenových trubek a zvuková aparatura přivázána lany ke stožárům veřejného osvětlení.
Na festivalu se od té doby odehrálo více než tisíc koncertů domácích i zahraničních kapel, vystoupily zde třeba Anthrax, Scorpions, Die Happy s Martou Jandovou, Suzi Quatro a další. V roce 2012 se Benátská noc přesunula do areálu Vesec u Liberce. Termín letošní přehlídky je 23.–26. července.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist