Obec Malá Skála v Českém ráji hledá provozovatele zříceniny skalního hradu Vranov neboli Panteonu. Předchozímu nájemci smlouva vypršela, nový vzejde ze soutěže. Bude rozhodovat nejen cena za pronájem, ale i šíře nabídky pro turisty. ČTK to dnes řekl starosta obce Michal Rezler.

Vranov je považován za unikátní spojení zříceniny středověkého hradu s duchem evropského romantismu. Památku na strmém útesu nad Jizerou během sezony navštíví kolem 15 tisíc lidí. V letošní sezoně může být Vranov pro turisty zajímavější tím, že po skončení oprav bude po více než čtyřech letech kompletně přístupný.

Turisté se od září 2010 nedostali do kaple, postavené v duchu romantické gotiky, a na vyhlídku. Důvodem byla zřícená opěrná zeď postavená na úzkém pískovcovém bradle. Oprava skončila až loni v prosinci. Obec původně předpokládala, že poškozenou část opraví mnohem rychleji, neuspěla ale s žádostmi o dotaci. Proto opravu za 3,7 milionu korun zahájila až loni na jaře a hradila ji jen ze svého rozpočtu.

Vranoc ctk2

Oprava zřícené opěrné stěny na skalním hradu Vranov neboli Pantheonu v Českém ráji (na snímku z dubna 2014). Foto: ČTK

Kvůli nejistotě, kdy se oprava uskuteční, smlouvu s předchozím provozovatelem obec každoročně prodlužovala o rok. "Měli jsme s ním džentlmenskou dohodu, že prostory do měsíce vyklidí, pokud to bude během oprav potřeba," řekl Rezler.

Nájemce za sezonu platil zhruba 130 000 Kč, nyní očekává obec, že získá více. "Cena ale nebude rozhodující, chceme, aby Vranov fungoval hlavně pro turisty," vysvětlil starosta. Zájemci proto musejí v nabídce uvést otevírací dobu pro jednotlivé měsíce a jaký doprovodný program plánují pro návštěvníky. Smlouvu chce obec uzavřít na dva roky, nabídky je možné posílat do 16. března.

S délkou téměř 400 metrů je považován Vranov za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách. Jako panteon čili památník slavných upravil zpustlý hrad v 19. století podnikatel F. Z. Römisch. V areálu hradu i v okolních lesích nechal vybudovat pomníky a mohyly vynikajících i mytických osobností evropské politiky a kultury. Po jeho smrti ale areál hradu chátral a mnoho z toho, co tvořilo někdejší Pantheon, podlehlo zkáze nebo bylo zničeno.

Malá Skála je známá rovněž jako místo pořádání hudebního festivalu Benátská noc, který se zde konal na konci července už od roku 1993. Začínal ještě na místní Žluté plovárně a jeho průběh byl v mnoha směrech partyzánský. Šatny účinkujících byly v obýváku rodinného domku, například Kamil Střihavka s Katapultem měli dohromady jednu sedací soupravu. Pódium bylo postaveno z lešenových trubek a zvuková aparatura přivázána lany ke stožárům veřejného osvětlení.

Na festivalu se od té doby odehrálo více než tisíc koncertů domácích i zahraničních kapel, vystoupily zde třeba Anthrax, Scorpions, Die Happy s Martou Jandovou, Suzi Quatro a další. V roce 2012 se Benátská noc přesunula do areálu Vesec u Liberce. Termín letošní přehlídky je 23.–26. července.