Porotu prestižní architektonické ceny Miese van der Roheho, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie, letos nezaujala žádná z desítky nominovaných českých staveb, a čeští architekti tedy tentokrát nebudou mít šanci ocenění získat. Pořadatelé ve středu zveřejnili seznam 40 z původních 420 uchazečů, kteří se dostali do užšího výběru. Jsou mezi nimi projekty ze 17 zemí, největší zastoupení mají Dánsko a Španělsko.

Čeští odborníci loni na cenu Miese van der Roheho nominovali například dva projekty ateliéru Josefa Pleskota: Svět techniky v Ostravě a vilu v Procházkově ulici v Podolí. Dvě nominace získal i ateliér Hájek architekti, a to díky návrhu Krkonošského centra environmentální výchovy ve Vrchlabí a rodinného domu Chameleon v Lipencích (na fotce).

Rodinný dům Chameleon v Lipencích od Petra Hájka

Rodinný dům Chameleon v Lipencích od architekta Petra Hájka. Foto: Benedikt Markel

Kromě dalších známějších jmen, jako jsou Martin Rajniš a David Kubík s majákem a muzeem Járy Cimrmana nebo ateliér FAM s jejich často publikovanou chatou u Máchova jezera, získalo nominaci také několik mladých architektů.

Mezi čtyřicítku finalistů však Češi nepronikli, ačkoli v minulých ročnících se do užšího výběru čeští zástupci několikrát dostali. Mezi nejlepší evropské stavby se třeba v roce 1997 probojovala budova IPB Banky v Brně od týmu Burian–Křivinka, v roce 2003 Pleskotův Průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě a Palác Euro na Václavském náměstí v Praze od Petra Malinského, Richarda Doležala, Petra Buriana, Michala Pokorného a Martina Kotíka. V roce 2005 byl mezi finalisty Klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimi od britského architekta Johna Pawsona.

Letos porota vybrala zejména stavby ze západní a severní Evropy: hned několik zástupců má Německo, Dánsko, Nizozemsko, Francie či Velká Británie. Z nových členských zemí EU uspělo Polsko se třemi stavbami či Rumunsko s jednou. Experti nyní do konce února vyberou pět superfinalistů a poté, co stavby osobně navštíví, se rozhodnou o konečném vítězi. Jeho jméno bude oznámeno 8. května.