Porotu prestižní architektonické ceny Miese van der Roheho, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie, letos nezaujala žádná z desítky nominovaných českých staveb, a čeští architekti tedy tentokrát nebudou mít šanci ocenění získat. Pořadatelé ve středu zveřejnili seznam 40 z původních 420 uchazečů, kteří se dostali do užšího výběru. Jsou mezi nimi projekty ze 17 zemí, největší zastoupení mají Dánsko a Španělsko.

Čeští odborníci loni na cenu Miese van der Roheho nominovali například dva projekty ateliéru Josefa Pleskota: Svět techniky v Ostravě a vilu v Procházkově ulici v Podolí. Dvě nominace získal i ateliér Hájek architekti, a to díky návrhu Krkonošského centra environmentální výchovy ve Vrchlabí a rodinného domu Chameleon v Lipencích (na fotce).

Rodinný dům Chameleon v Lipencích od Petra Hájka

Rodinný dům Chameleon v Lipencích od architekta Petra Hájka. Foto: Benedikt Markel

Kromě dalších známějších jmen, jako jsou Martin Rajniš a David Kubík s majákem a muzeem Járy Cimrmana nebo ateliér FAM s jejich často publikovanou chatou u Máchova jezera, získalo nominaci také několik mladých architektů.

Mezi čtyřicítku finalistů však Češi nepronikli, ačkoli v minulých ročnících se do užšího výběru čeští zástupci několikrát dostali. Mezi nejlepší evropské stavby se třeba v roce 1997 probojovala budova IPB Banky v Brně od týmu Burian–Křivinka, v roce 2003 Pleskotův Průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě a Palác Euro na Václavském náměstí v Praze od Petra Malinského, Richarda Doležala, Petra Buriana, Michala Pokorného a Martina Kotíka. V roce 2005 byl mezi finalisty Klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimi od britského architekta Johna Pawsona.

Letos porota vybrala zejména stavby ze západní a severní Evropy: hned několik zástupců má Německo, Dánsko, Nizozemsko, Francie či Velká Británie. Z nových členských zemí EU uspělo Polsko se třemi stavbami či Rumunsko s jednou. Experti nyní do konce února vyberou pět superfinalistů a poté, co stavby osobně navštíví, se rozhodnou o konečném vítězi. Jeho jméno bude oznámeno 8. května.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist