V dětských kaších Alnatura v obchodech řetězce dm drogerie byl objeven toxický atropin. Na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) to v úterý oznámil mluvčí kontrolorů Pavel Kopřiva s tím, že koncentrace látky v nemléčné obilné čtyřzrnné kaši je velmi nízká.

Řetězci se zatím podařilo stáhnout 972 z celkem 1296 kusů kaše Alnatura dodaných do Česka z Německa. 

"Inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci o nebezpečné potravině na území ČR. Jedná se o dětskou ovesnou kaši Alnatura 4zrnná nemléčná obilná kaše, 250 gramů, výrobní šarže 14.152.1 s datem minimální trvanlivosti do 30. listopadu 2015," oznámil mluvčí SZPI. Výrobcem kaše je firma Holle Baby food ze Švýcarska.

"SZPI doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedený výrobek doma, aby jej nekonzumovali," uvedl Kopřiva.

Společnost dm se na svých webových stránkách v tiskovém prohlášení zákazníkům omlouvá a potvrzuje, že zboží mohou vrátit v kterékoliv prodejně se zárukou vrácení peněz. Stopové množství toxické látky se podle firmy mohlo do produktu dostat neúmyslně při sklizni.

"Společnost dm je v nepřetržitém kontaktu s dodavatelem Alnatura, který v současné chvíli provádí opakované kontrolní testování. Při prvotním kontrolním testování nebyla přítomnost atropinu v produktu potvrzena," uvádí zpráva.

Atropin je obsažen v přírodě třeba v rulíku, blínu či durmanu. Způsobuje například zrychlenou činnost srdce či halucinace. Smrtelná dávka pro dítě je podle odborníků kolem 10 miligramů, u citlivějších jedinců může problémy vyvolat i jeden miligram. Podle Kopřivy ale byla koncentrace atropinu ve zmíněné dětské kaši pouze asi 12 mikrogramů, tedy 0,012 miligramu na kilogram.

Podle inspekce se dostala kaše přes Německo do skladu dm drogerie v Česku a z něj až na pobočky řetězce. Prodejce už zahájil stažení z oběhu. "Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce," doplnil mluvčí inspekce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist