Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v kojenecké vodě prodávané v Kauflandu chlor, přestože jeho přítomnost zákon zakazuje. "Jedná se o vodu značky Aqua Anna od výrobce Aqua Nova z Radiměře na Svitavsku," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Podle jednatele společnosti Karla Findejse se chlor dostal do vody po nedokonalém propláchnutí technologie.

Závadnou šarží bylo pětilitrové balení s minimální trvanlivostí do 17. září příštího roku. "Senzorické hodnocení vzorku potvrdilo zápach po chloru a následná laboratorní analýza stanovila jeho obsah na 0,12 miligramu na litr. Do kojeneckých vod se však nesmí přidávat žádné látky kromě oxidu uhličitého," uvedl Kopřiva.

Falšovaného medu v obchodech přibývá. Inspekce začne trestat vyššími pokutami - čtěte ZDE

Nejezte cherry rajčata z Maroka, varuje inspekce. Zelenina způsobila zvracení a křeče - čtěte ZDE

Inspektoři objevili mák s příliš velkým množstvím morfinu, firmy ho musí stáhnout - čtěte ZDE

Bylo porušeno i evropské nařízení tím, že prodejce nabízel nebezpečnou potravinu pro danou cílovou skupinu.

voda"Obsah chloru nedosahuje ani poloviny povoleného množství pro pitnou vodu, v kategorii kojeneckých vod je to však neodpustitelné. O posouzení případné škodlivosti jsme požádali Státní zdravotní ústav a o výsledku budeme informovat," uvedl Findejs. Zároveň zdůraznil, že firma zpřísní vnitřní kontrolní mechanismy výroby, aby se příště nic podobného nestalo.

Výrobce také osloví všechny zákazníky, aby je o problému informoval. Kaufland přitom stihl prodat 3944 balení závadné šarže. Inspekce proto doporučuje všem, kteří si vodu koupili, aby ji kojencům nedávali. Inspekce zároveň zahájila kontrolu u výrobce. Podle Kopřivy je zřejmé, že jinde se chlor nemohl do vody dostat, kontrola musí zjistit jak.

S prodejcem i výrobcem SZPI zároveň zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist