Budoucnost obřího mrakodrapu Tour Triangle v jihovýchodním okraji Paříže je po více než šesti letech stále nejasná. Rozhodnutí, zda skleněná stavba o výšce 180 metrů na výstavišti Parc des Exposiotions vyroste, nebo ne, nepadlo ani v pondělí na jednání Pařížské rady.

Respektive padlo, a to v poměru 83 ku 78 hlasům v neprospěch mrakodrapu. Socialistická starostka francouzské metropole Anne Hidalgová ale výsledek neuznala s tím, že někteří zástupci pravicové opozice porušili princip tajného hlasování zveřejněním své volby ještě před vhozením lístku. A požádala o rozhodnutí soud.

Mrakodrap ve tvaru trianglu navrhla prestižní švýcarská architektonická kancelář Herzog & de Meuron, která je autorem například dominant Londýna a Pekingu. Vyrovnat se musela například s vyhláškou, že nové budovy nesmí vrhat stín na původní zástavbu. Proto je věž z jedné strany úzká.

trianglTrojúhelníková stavba, která byla Pařížanům představena už v roce 2008 a s jejímž dokončením se počítalo v roce 2012, má mít 50 pater. V nich je počítáno především s kancelářemi, restauracemi, obchody, kavárnami, hotelem, konferenčními místnostmi, ale také jeslemi, odpočinkovými zónami či zdravotními službami pro veřejnost.

Přesto se u většiny obyvatel Paříže setkala s nevolí. V průzkumu institutu BVA v dubnu 2013 podle francouzského listu Le Mond nesouhlasilo s výstavbou Triangl věže 56 procent respondentů. Vadí jim, že by se tak zkazila "tvář" francouzské metropole, jíž vévodí slavná Eiffelova věž i nenáviděný Montparnasse Tower.

Mnozí Pařížané proto nyní v dobrém vzpomínají na někdejšího starostu Jacquese Chiraca, za jehož vedení od roku 1977 bylo zapovězeno v centru metropole stavět věže vyšší než 37 metrů. Regulace byla uvolněna až o třicet let později.

Současné vedení města však tvrdí, že Paříž je potřeba modernizovat po vzoru Londýna. "Projekt v hodnotě 500 milionů eur (13, 8 miliardy korun) by oživil pracovní trh, ekonomiku i turistický ruch. Práci by tu našly tři tisíce lidí," míní tým v čele se starostkou Anne Hidalgovou. Ta mrakodrap podporovala ještě v době, než se ujala vedení města.